Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > جامعه ایرانی > امپراطوری گسترده سپاه در ایران + ویدئو
artcile
حاکمیت سپاه

امپراطوری گسترده سپاه در ایران + ویدئو

۳۱ خرداد ۱۳۸۹

به باور بسیاری از ناظران آگاه در ایران ، سپاه پاسداران اینک کنترل سیاست و اقتصاد کشور را در دست دارد و عملا در جایگاهی فرای نهاد های قانونی و حتی ولایت فقیه قرار گرفته است و احمدی نژاد نیزبا همین پشتوانه تاخت و تاز می کند و با سرکشی از فرمانهای سید علی خامنه ای در مواردی چون بکار گیری رحیم مشائی ،اوامر پدر خوانده خود را به هیچ می انگارد . در قم نیز مراجع دینی با تهدید و تحبیب ساکت شده اند و اگر کسی صدائی به اعتراض بلند کند ، با دسته های اوباش طرف شده و به سرنوشتی چون آیت الله صانعی که پس از حمله چماقداران به دفترش دچار حمله قلبی شد و روانه بیمارستان گردید ، دچار می شود .

تامین بودجه برای سپاه پاسداران کار آسانی نیست و اختصاص اعتبار به این نهاد از راههای قانون و مجلس شورای اسلامی بیش از ظرفیت طرح در مجلس است و امکانپذیر نیست . سپاه پاسداران گذشته از نیاز به پول برای خرید و ساخت جنگ افزار ، متعهد رفاه مادی صدها هزار نفری است که علاوه بر نیروهای انتظامی در لباس بسیج و لباس شخصی باید دستورات را برای سرکوب مردم اجرا کنند . هرکدام از رزمایشهای نمایشی در دریا و خشکی و شلیک موشکهای روسی و چینی و کپی و ساخت ناوشکن و هلیکوپتر و هواپیما به میلیونها دلار بودجه نیاز دارد که فراهم آوردن آن به آسانی میسر نیست .

برای رفع تنگناهای مالی ، سپاه پاسداران با تاسیس شرکتهای پیمانکاری چون “قرارگاه خاتم الانبیاء” که دهها شرکت دیگر با اسامی گوناگون را پوشش می دهد ، روی همه قراردهای گاز و نفت که سود آوری قابل توجهی دارد ، چنگ انداخته است . نمونه بارز این قراردادها ، احداث “خط لوله صلح” برای انتقال گاز به پاکستان و قرارداد ۲۱ میلیارد دلاریبرای توسعه میدانهای گازی پارس است .

در باره خط لوله صلح ، سیروس سازدار یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می گوید «« چرا قبل از اینکه قرارداد با پاکستان داشته باشیم این ۹۰۰ کیلومتر خط لوله گاز از عسلویه تا ایرانشهر اجرا شده است؟ این لوله که به حجم ۱۱۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد و تا کنون بیش از ۲میلیارد دلار هزینه داشته و از بابت مصرف هزینه داخلی فقط درشهر ایرانشهر اجرای حاشیه‌ای آن شروع شده ولی گازدار نشده است و هیچگونه بهره‌برداری از این خط گاز صورت نگرفته است.وی با شاره به این نکته که اگر قرار باشد به پاکستان گاز صادر کنیم بعد از ۵ سال خواهد بود می گوید :« این هزینه‌ای بیش از ۲ میلیارد دلاردارد و تکمیل نهایی آن که با نصب ایستگاه است چند ده میلیارد دلار نیاز دارد حال اینکه ما هیچ‌گونه بهربرداری داخلی نمی‌توانیم از این خط لوله داشته باشیم.» اینجا .

یکی از همراهان قرارگاه خاتم الانبیاء در قراردادهای نفتی و گازی ، شرکت “پترو پارس” است که در امارات عربی ثبت شده و نام آن همواره با بده و بستانهای زیر میزی آمیخته بوده است . نام این شرکت در جریان رشوه گیری ۱۵ میلیون دلاری مهدی رفسنجانی فرزند هاشمی رفسنجانی از شرکت استات اویل نروژی بر سر زبانها افتاد . مهدی رفسنجانی به بهانه رسیدگی به امور دانشگاه آزاد در انگلیس و لبنان در خارج از کشور اقامت دارد و از دسترس احمدی نژاد دور است .

سپاه پاسداران و دلالهای جمهوری اسلامی صدها شرکت دیگر را با نامهای گوناگون در امارات و قبرس و سایر بهشتهای مالیاتی ثبت کرده و از آنها برای بستن قراردادهای صوری و اخذ کمیسیون از شرکتهای پیمانکار دیگر وزارت بازرگانی و نفت استفاده می کنند . شرکتهای اصلی مقاطعه کار  سپاه که فاقد دانش و تجربه در اجرای قراردادهای نفت و گاز هستند ، اغلب کارهای اجرائی را در قالب قراردادهای کوچک به پیمانکاران دیگر که در میان آنها شرکتهای چینی و کره ای و روسی نیز دیده می شوند واگذار می کنند .  به گزارش سیمای جمهوری اسلامی از امضاء قرارداد توسعه میادین گازی پارس و فیلم تبلیغاتی سپاه برای توجیه فعالیتهای اقتصادی خود توجه کنید:

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , ,
  1. Cyrus says:

    Marg bar Akhonde Fased doroghgoo

  2. نظر من؟
    به نظرمن ، سپاه یک ” محلل” است. آنها اموال منقول وغیرمنقول ملت مصیبت دیده ایران را بین خود تقسیم میکنند وثرمتهای مارا به بانگ های خارجی واریز. این ها تدریجاآنها را تحریم وضبط میکنند! بهتر ازاین نمی شود!! صد آفرین به غرب! سهم ماچیست؟سهم ما این است :
    مصدق خوب است یاشاه. هخا به ایران می رود یانمی رود؟ سکولاریسم حداقلی خوب است یاحداکثری؟ دمکراسی اسلامی خوب است یا غربی ؟ اکبرگنجی دوحبه کمترقند خورد یا یک حبه خورد واعتصاب کرد؟برنده جایزه نوبل شوهرش راکتک زدیا گتک نزد؟ مامدعی جنبش سبز هستیم ، یانیستیم؟ احمدی نژاد چنین گفت، یانگفت؟ خاتمی با موشه قصاب دست داد یا نه داد؟ خامنه ای ازقطار پرید ونماز خواند یا نپرید!!ووو……………وبالاخره شهرام امیری ۵میلیون دلار گرفت یانگرفت.وسرانجام بازهم اصلاح طلبان همیشه درصحنه وجان برکف برای نجات رژیم.که حتا مانند سوفیا لورن زیبا درفیلم السید اگر ” مقام معظم رهبری” فوت کرد حاضرند جنازه اش را یا بدلی اش را براسب بنشانند تا فرمانبران بدنبالش روان گردند. آری سهم ما این است : یک مشت تیتر وواژه های میا ن تهی واصلا ح طلبان چان برکف! تاکی؟ تا زمانی که نه از تک نشانی بماند ونه از تاک نشان.