Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > مطالب برگزیده > خانواده لاریجانی : هزار فامیل جمهوری اسلامی
هزار فامیل

خانواده لاریجانی : هزار فامیل جمهوری اسلامی

۲۶ اسفند ۱۳۸۸

خانواده لاریجانی یکی از طایفه های “”هزار فامیل”” جمهوری اسلامی است که از برکت فرزندی روحانیت و ازدواجهای “درون گروهی ” به آلاف و الوف رسیده و در حال حاضر دو قوه از سه قوه جمهوری اسلامی را در سیطره دارند . علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی است و برادرش “صادق لاریجانی ” از طرف خامنه ای به ریاست قوه قضائیه منصوب شده است .

لاریجانیها ۵ برادر هستند که نسب خانواده آنها به روستای «پردمه» لاریجان واقع در هفتاد کیلومتری شهر آمل می رسد . پدر آنها میرزا هاشم آملی از روحانیون اصولگرا است که از شاگردان میرزای نائینی بوده است و شاگردانی چون ناصر مکارم شیرازی، عبدالله جوادی‌آملی، حسن حسن‌زاده‌آملی، محمدی‌گیلانی، مفتح، محقق‌داماد و محمد یزدی تربیت کرده است .

این پنج برادر همگی از تحصیلات حوزوی در کنار تحصیلات دانشگاهی برخوردارند ولی به جز باقر و فاضل که در تحصیلات آخوندی به مقطع مقدماتی اکتفا کردند، دیگر برادران تا سطح و خارج، تحصیلات حوزوی خود را ادامه دادند.
لاریجانی‌ها با دختران آخوندهای سرشناس و پرنفوذ ازدواج کرده اند . پدر آنها نیز با دختر آیت‌الله حاج سیدمحسن اشرفی ازدواج کرده بود . از بین پسران پسران؛ علی با دختر آیت الله مطهری وصلت کرده است ، صادق داماد آیت‌الله وحید خراسانی و باقر نیز داماد آیت‌الله حسن‌زاده آملی است . در این بده و بستان آخوندی ، مصطفی محقق داماد هم بی نصیب نمانده و با خواهر لاریجانیها ازدواج کرده است و به”شاه نشین” دامادی خاندان لاریجانی تکیه زده است .
علی لاریجانی
علی لاریجانی که ریاست مجلس شورای اسلامی را به عهده دارد مشهور ترین عضو این خانواده است . او پس از کنار‌ه گیری سیدمحمد خاتمی از وزارت ارشاد در اواخر دولت اول هاشمی رفسنجانی، ‌این وزارت را قبول کرد و پس از نزدیک به ۲ سال با حکمخامنه ای به صدا و سیما رفت تا جایگزین محمد هاشمی برادر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت شود. منتقدان در آن زمان ، رادیو تلویزیون جمهوری اسلامی را «صداوسیمای لاریجانی» می‌خواندند.
لاریجانی در این سازمان طرح گسترش شبکه‌های تلویزیونی از دو به هفت کانال، ۲۴ ساعته شدن پخش شبکه‌ها، افزایش شبکه‌های رادیویی مثل رادیو فرهنگ، رادیو ورزش و رادیو جوان وتوسعه شبکه‌های استانی تأسیس شبکه‌های تلویزیونی برون مرزی، راه‌اندازی روزنامه جام‌جم، که در زمانی کوتاه، عنوان پرتیراژترین روزنامه کشور را کسب کرد، توسعه مناسبات بین‌المللی، تأسیس سیما فیلم با هدف تولید سریال ، توسعه روابط با حوزه علمیه قم از اهم اقدامات لاریجانی در این سازمان است .

درسال ۸۳ که لاریجانی از این سازمان بزرگ خداحافظی کرد. این انتقال در حالیرخ داد که او در آن زمان یکی از دو نماینده خامنه ای در شورای عالی امنیت ملی نیز بود؛ شورایی که از سال ۸۴ به دبیری آن منصوب شده بود او در این سمت مذاکرات هسته‌ای را با دول غربی انجام می داد و در همین دوره بود که تصمیم گیری و هدایت مسائل مهم سیاست خارجی از وزارت خارجه به شورای عالی امنیت ملی منتقل شد.در پائیز ۸۶ و با بروز اختلاف با رئیس‌جمهور،لاریجانی از دبیری شورا کناره‌گیری کرد و سه ماه بعد به درخواست مراجع تقلید از قم نامزد مجلس شد . او اولین رئیس مجلسی است که از حوزه‌ای غیر از پایتخت به ریاست مجلس می‌رسد . علی لاریجانی مورد اعتماد تام سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی است .

محمد جواد لاریجانی
محمدجواد ۵۹ ساله بزرگترین پسر خانواده لاریجانی است که برخی او را جنجالی‌ترین عضو این خانواده نیز می‌دانند. اگرچه نظریه‌های او در فلسفه و منطق ریاضی شهرت دارد اما به‌جز دانشجویان دکترای ریاضی، دیگران او را به عنوان یک چهره در عرصه سیاست می‌شناسند .او پس از بازگشت پدرش از نجف و اتمام دبیرستان، وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و در حالی که ملبس به لباس روحانیت بود، دوره مهندسی الکترونیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند و پس از پایان دوره مهندسی به دانشگاه برکلی در کالیفرنیا رفت و مدرک دکترای ریاضیات را از آنجا گرفت .او «مکتوب سیاسی هفته» را در روزنامه اطلاعات در اواخر دهه ۶۰ به راه انداخت و زمانی که کیومرث صابری در این روزنامه طنز سیاسی پس از انقلاب را با ستون «دوکلمه حرف حساب» شروع کرد، جواد لاریجانی نیز پنجره جدیدی در تحلیل سیاسی و باز کرد.
محمدجواد لاریجانی‌ بنیانگزار مؤسسات «مرکز تحقیقات نظری فیزیک و ریاضیات» و «مرکز پژوهش‌های مجلس» است. وی که قائم‌مقام وزارت امورخارجه در دوران وزارت علی‌اکبر ولایتی بود پس از بروز اختلاف با او از وزارت خارجه بیرون رفت ، اما او جزو هیاتی بود که به سرپرستی آیت‌الله جوادی‌آملی نامه معروف خمینی را برای گورباچف به مسکو برد .
هوای قدرت و مقام سیاست داخلی ، لاریجانی را از سیاست خارجی به این عرصه کشاند و او به مجلس رفت تا به نمام نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به وضع قانون مشغول شود . البته در گرماگرم نبرد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶ که او در جرگه حامیان ناطق نوری بود، رقبا دیدار محرمانه او را با مقام عالیرتبه وزارت خارجه انگلیس ، “نیکلاس براون ” افشا کرده و او را از دور خارج کرده بودند . وی که پیش از از قوه مجریه، به قوه مقننه آمده بود با خروج از این قوه هم به قوه قضاییه رفت و در پست معاونت اموربین‌الملل و حقوق بشر آن جای گرفت تا از حقوق بشر در جمهوری اسلامی محافظت کند !
فاضل لاریجانی

فاضل لاریجانی در سالهای پایانی دهه ۷۰ و آغاز دهه ۸۰ معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد را به عهده داشت و با تأکید بر «ارتقای کیفی» سطح این دانشگاه، توانست ایده عبدالله جاسبی در کیفی‌سازی دانشگاه پس از دو دوره تثبیت و کمیت را دنبال کند.. فاضل پس از آن به اتاوا رفت تا در کسوت رایزن فرهنگی ایران به توسعه مناسبات فرهنگی و به ویژه دانشگاهی همت گمارد. مأموریت او سال گذشته پایان یافت و او اینک در شوراهای راهبردی مراکز علمی و همچنین همکاری با دانشگاه پیام نور، ایفای نقش می‌کند.
صادق لاریجانی
صادق لاریجانی ۴۸ ساله سومین فرزند «حاج میرزا هاشم آملی» است که اخیراً با حکم سید علی خامنه ای به ریاست قوه قضائیه منصوب شده است. او که از سال ۵۶ وارد حوزه ‏علمیه شده بود، از سال ۶۸، پس از تدریس سطح، به تدریس خارج اصول و خارج فقه پرداخت و سپس به ‏عضویت هیأت علمی دانشگاه قم در آمد. صادق لاریجانی در حال حاضر به طور منظم در دانشگاه تربیت مدرس قم در ‏سطح کارشناسی ارشد و دکترا، کلام جدید و فلسفه تطبیقی تدریس می‌کند. لاریجانی پنجمین رئیس دستگاه قضائی کشور است بود در کارنامه خود علاوه بر فعالیت‌ در حوزه علمیه ، سابقه نمایندگی مردم مازندران در مجلس خبرگان را هم دارد و از سال ۸۰ با حکم سید علی خامنه ای ، به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شده است.صادق لاریجانی کتابهایی با عناوین فلسفه اخلاق در قرن حاضر، انسان از آغاز تا انجام، سرمایه ایمان، ‏معرفت دینی، قبض و بسط در قبض و بسطی دیگر، واجب مشروط، زبان دین، فلسفه اخلاق و غیره به ‏صورت تألیف و ترجمه نوشته است ترجمه و تالیف کرده است..
باقر لاریجانی
کوچکترین برادر لاریجانی‌ها برخلاف دو برادر بزرگتر،راهی غیر از سیاست را برگزیده است و به جای سیاست، در کار پزشکی است . او در سال‌ای ابتدایی دهه ۷۰ معاونت‌ علیرضا مرندی در وزارت بهداشت دولت هاشمی را تجربه کرد اما در دولت اصلاحات، دوباره به اشتغالات پژوهشی خود بازگشت. باقر لاریجانی پس از خرداد ۸۴ نامزد تصدی وزارت بهداشت در دولت نهم بود اما خود را کنار کشید. باقر لاریجانی مرد رژیم در طرحهای تحقیقات «سلول‌های بنیادی» است که ادعا می شود کم ‌از انرژی هسته‌ای ندارد. باقر لاریجانی در حال حاضر ریاست دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران را به عهده دارد .

 
کلیدواژه ها: , , , ,

Comments are closed.