Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > متن کامل قطعنامه و زندگینامه دانشمند هسته ای
جواد رحیقی تحریمها

متن کامل قطعنامه و زندگینامه دانشمند هسته ای

۱۹ خرداد ۱۳۸۹

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه نوزدهم خردادماه چهارمین قطعنامه تحریمی علیه ایران را تصویب کرد. دوازده عضو شورای امنیت به این قطعنامه رای مثبت دادند و برزیل و ترکیه، اعضای غیر دایم شورای امنیت، به این قطعنامه رای مخالف دادند و لبنان نیز رای ممتنع داده است. در این قطعنامه نام یک متخصص هسته ای، ۲۲ شرکت و ۱۵ موسسه متعلق به سپاه و سه شرکت  کشتیرانی به چشم می خورد .

پروفسور جواد رحیقی

پروفسور جواد رحیقی ، دانشمندی  که از او در این قطعنامه نام برده شده  پروفسور فیزیک نوترون و رئیس  مرکز فناوریهای هسته ای سازمان انرژی اتمی است که   نظارت بر تاسیسات غنی سازی اورانیوم (UCF)  در اصفهان را نیز به عهده دارد .

رحیقی، متولد اول ماه ژوئن یکهزار و نهصد و پنجاه و چهار میلادی در مشهد است و دارای  لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و فوق لیسانس از دانشگاه ادینبورو در زمینه NUCLEAR INSTRUMENTATIONاست . وی دکترای خود را درزمینه فیزیک هسته ای و فیزیک نوترونها از همان دانشگاه دریافت نموده است.

وی از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱، در سمت رئیس اداره مهندسی هسته ای در مرکز تحقیقات هسته ای در اصفهان به کار مشغول بوده است، و از سال ۱۹۹۸ تا کنون، به عنوان پروفسور و مسئول گروه فیزیک نوترونها در مرکز تحقیقات هسته ای، تحت مسئولیت سازمان انرژی اتمی درتهران مشغول به کار است.

رحیقی نایب رئیس و مسئول آموزش در سازمان SESAME است که دانشمندان رشته هسته ای در خاور میانه را زیر یک چتر سازمان میدهد نیز هست .  وی در گذشته در چندین سمت در مرکز تحقیقات هسته ای اصفهان و در راکتور آب سنگین در مرکز فناوریهای هسته ای دراصفهان (ENTC)، فعالیت داشته است، ودر چهارچوب INSTITUTE OF APPLIED PHYSICS ، در تهران، و در دانشگاههای امیر کبیر و شریف و غیره، راهنمائی دانشجویان دکترا را بعهده داشته است.

از پروفسور رحیقی  مقالات علمی زیادی در نشریات علمی  مختلف منتشرشده است  .

متن کامل قطعنامه شورای امنیت را به صورت پی.دی.اف به زبان انگلیسی در اینجا بخوانید .

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 1. prsa says:

  صرف نظر از سطح علمی مساله اصلی این است که یا اینقدر ابله است که به تروریست ها و آدم کشها قدرت میدهد (مثل یک روبات احمق ) یا اینکه خود از نوع قدرت طلب و تروریست است ، در هر دو صورت مرده او بهتر از زنده اش برای مردم ایران است

 2. پیام says:

  با سلام
  با توجه به اینکه بنده دکتر رحیقی را بمدت ۱۳ سال میشناسم به اطلاع میرسونم که سالهاست دکتر با مرکز اصفهان و شرکتهای مورد بحث هیچ همکاری مستقیمی ندارد و خبر نظارت بر تاسیسات غنی سازی اورانیوم (UCF) در اصفهان کاملا غلط است.

 3. karoun says:

  توهین به یک دانشمند برازنده کار ساده ای میباشد ،عزیز جان مثل اینکه برخی از دوستان سوراخ دوعا را گم کردندن ،به جای به سیاستهای سرکوب رژیم تا دندان فاسد جمهوری اسلامی به پردازند ،به افتخارت علمی حمله میکنید ،در سانی مگر ایشان به تنهای این کارها کرده ،ضرب المسل خوب فارسی این که میگوید ،طرف زورش به خر نمیرسد پالان خر چسبیده .

  • sardabir says:

   خانم و یا آقای عزیز … به نظر می رسد شما یا با مفهوم اطلاع رسانی آشنا نیستسید و یا صرفا می خواهید در قالب اظهار نظر خودی نشان بدهید . در هر دو صورت ، مراجعه به سایتهائی که مطالب مورد پسند شما را منتشر می کنند بهتر از مراجعه به خواندنیها است . مطمئن باشد ما از این که چنین خواننده ای را از دست داده ایم ، تاسف نخواهیم خورد . شاد باشید