Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > مطالب برگزیده > احمدی نژاد از نگاه روزنامه نگار افغان
احمدی نژاد

احمدی نژاد از نگاه روزنامه نگار افغان

۱۰ خرداد ۱۳۸۹

توضیح ضروزی – پس از انتشار این مطلب ، نامه ای دریافت کردیم که ثابت می کند این مطلب بوسیله آقای محمد رضا نیکفر در سال گذشته در وب سایت رادیو زمانه منتشر شده و روزنامه افغان آن را با دستکاری به نام خود جا زده است . متاسفانه در اینگونه موارد به غیر از پوزش   کاری از دست ما  ساخته نیست و جز اینکه خوانندگان را به خواندن مطلب کامل آقای نیکفر در اینجا راهنمائی کنیم اقدام دیگری نمی توانیم انجام دهیم .

یکی از نویسندگان روزنامه “هشت صبح” چاپ کایل ، رئیس جمهور اسلامی و پاره ای روشنفکران ایرانی  که هنوز سودای قانون اساسی رژیم اسلامی را در سر دارند  توصیف کرده است . خواندنیها این مقاله را به سبب نگاه موشکافانه روزنامه نویس همسایه منتشر می کند  تا با نگاهی که از خارج به رئیس جمهور مکتبی و هواداران پیروی از قانون اساسی می شود بیشتر آشنا شویم:

احمدی‌نژاد ترکیبی از رذالت و ساده‌لوحی است

احمدی‌نژاد پدیده‌ی غریب و هم هنگام آشنایی است. رفتار او در چشم بسیار کسان یادآور برخورد خشن و توهین‌آمیز

در ذهن او جن و اتوم، معجزه و سانتریفوژ، معراج و موشک در کنار هم ردیف شده‌اند

یک جوانک بسیجی تفنگ به دست در برابر شهروندان محترمی است که چنان تحقیر می‌شوند که دیگر جهان را نمی‌فهمند. شان اجتماعی‌شان، ارج فرهنگی‌شان و منش و سلیقه‌ی‌شان لگدکوب می‌شود، به زندگی خصوصی‌شان تجاوز می‌شود، و دستگاه تبلیغاتی مدام از در و دیوار جار می‌زند که باید شکرگزار باشند که در کشورشان این «معجزه‌ی هزاره‌ی سوم» رخ داده است.

او مظهر عقب‌ماندگی مدرن ما و مدرنیت عقب‌مانده‌ی ماست. او اعلام ورشکستگی فرهنگ است

احمدی‌نژاد حاشیه را بسیج می‌کند تا مرکز قدرت را تقویت کند، مردم مستمند را به دنبال ماشین خود می‌دواند و آنان می‌دوند، در حالی که به عابران دیگر تنه می‌زنند و هیاهو و گرد و خاک می‌کنند. محمود احمدی‌نژاد از تبار آن سلاطینی است که مدام در حال جهاد بوده‌اند.

او خزانه‌ی مرکز را تهی می‌کند، تا سرحدات را نه آباد، بلکه از نو تصرف کند و به حلقه‌ی ارادت درآورد. او مهندس

آن زمان که از دستیابی به انرژی هسته‌ای در آشپزخانه سخن گفت، حق بود مکتب ‌ها و دانشگاه‌ها تعطیل می‌شدند

نظام است، اما نه از آن مهندسانی که در ابتدای حکومت اسلامی در خدمت ملاها درآمدند تا سازندگی کنند و معجزه‌ی پیوند ایمان و تکنیک را به نمایش بگذارند. در ابتدا تکنیک در خدمت ایمان بود. در مورد احمدی‌نژاد، ایمان خود امری تکنیکی است. او رمالی است که داکتر-مهندس شده است. در ذهن او جن و اتوم، معجزه و سانتریفوژ، معراج و موشک در کنار هم ردیف شده‌اند. احمدی‌نژاد به همه درس می‌دهد. او ختم روزگار است… در مجلس آخوندی هم درس دین می‌دهد. پیش لوطی هم عنتربازی می‌کند.

آن زمان که در قم گفت، هاله‌ی نور او را دربرگرفته، حق بود که حجج اسلام این حجت را جدی گیرند، عمامه بر زمین کوبند

احمدی‌نژاد ترکیبی از رذالت و ساده‌لوحی است. او مجموعه‌ای از بدترین خصلت‌های فرهنگی ما را در خود جمع کرده، به این جهت بسی خودمانی جلوه می‌کند: دروغ می‌گوید و ای بسا صادقانه. غلو می‌کند، زرنگ است و تصور می‌کند هر جا کم آوردی، می‌توانی از زرنگی‌ات مایه بگذاری و جبران کنی.. در وجود همه‌ی ما قدری احمدی‌نژاد وجود دارد و درست این آن بخشی است که وقتی با آزردگی از عقب‌ماند‌گی‌مان حرف می‌زنیم، از آن ابراز نفرت می‌کنیم.

اما آن هنگام نیز که لاف می‌زنیم و خودشیفته‌ایم، باز این وجه احمدی‌نژادی وجود ماست که نمود می‌یابد. احمدی‌نژاد تحقیر شد‌ه‌ای است که خود تحقیر می‌کند. سرشار از نفرت است، اما کرامت دارد..به موضوع نفرت اش که می‌نگرد، می‌پندارد مبعوث شده است تا او را از ضلالت نجات دهد.

احمدی‌نژاد نماینده‌ی سنتی است جهش‌کرده به مدرنیت. او مظهر عقب‌ماندگی مدرن ما و مدرنیت عقب‌مانده‌ی ماست. او اعلام ورشکستگی فرهنگ است.

احمدی‌نژاد نشان فقدان جدیت ماست. آن زمان که در قم گفت، هاله‌ی نور او را دربرگرفته، حق بود که حجج اسلام این حجت را جدی گیرند، عمامه بر زمین کوبند، سینه چاک کنند و لباس بر تن او بردرند تا تکه‌ای به قصد تبرک به چنگ آورند. آن زمان که از دستیابی به انرژی هسته‌ای در آشپزخانه سخن گفت، حق بود مکتب ‌ها و دانشگاه‌ها تعطیل می‌شدند، حق بود بر سر در آموزش و پرورش می‌نوشتند «این خراب‌شده تا اطلاع ثانوی تعطیل است» و آموزگاران از شرم رو نهان می‌کردند.

احمدی‌نژاد از ماست. طرفداران او نیز همولایتی‌های ما هستند. میان احمدی‌نژاد با گروهی از رهبران اپوزیسیون فرق چندانی نیست. در روشنفکری ایرانی هم نوعی احمدی‌نژادیسم وجود دارد، آن جایی که یاوه می‌گوید و در عین غیر جدی بودن، سخت جدی می‌شود. در وجود چپ افراطی ایران، از دیرباز احمدی‌نژادی رخنه کرده است منهای مذهب، یا با مذهبی که گفتار و مناسک دیگری دارد. افسران لوس‌آنجلس همگی مقداری احمدی‌نژاد در درون خود دارند.

احمدی‌نژاد نشان‌دهنده‌ی جنبه‌ی «مردمی» جمهوری اسلامی ایران است، جنبه‌ای که اکثر منتقدان آن نمی‌بینند، زیرا هنوز از انتقاد از دولت به انتقاد از جامعه نرسیده‌اند و از همدستی‌ها و همسویی‌های دولت و جامعه غافل‌اند. اکنون همه چیز با تقلب و کودتا توضیح داده می‌شود. تقلبی صورت گرفته، که ابعاد آن را نمی‌دانیم. برای این که نیروی پوپولیسم فاشیستی دینی را نادیده نگیریم، لازم است همه‌ی تحلیل‌ها را بر تقلب و کودتا بنا نکنیم. رای احمدی‌نژاد یک میلیون هم باشد، بایستی ریشه‌ی اجتماعی فاشیسم دینی را جدی بگیریم

 
کلیدواژه ها: , , , ,

 1. این از بهترین نوشته هایی بوده که تابحال درباره احمدی نژاد خوندم. واقعا نگاهی خودمونی بود به او و چه جالب از هموطنی افغانستانی! 

 2. mossayebi says:

  دوستان عزیز،

  باکمال حیرت نوشتۀ آقای محمدرضا نیکفر (http://zamaaneh.com/nikfar/2009/07/post_120.html) در این جا عیناً دزدیده و شرحه شرحه شده است. خواهش میکنم من را از وب سایت خود بردارید و ضمناً به »نویسندۀ افغانی« نیز تذکر لازم را بدهید.

  با سپاس

  • sardabir says:

   متاسفانه پاک کردن مطالب از وب سایت به سبک ایرنا و خبرگزاری فارس در خواندنیها امکان ندارد و روزنامه افغان هم تره ای برای ما خرد نخواهد کرد که به او تذکر دهیم ، لذا با عرض تاسف و پوزش ، این مساله و منبع اصلی آن را به مطلب اضافه خواهیم کرد

 3. davood says:

  salam.niazi nist yek afghane sadeh lohe vahabi ke teye 30 sal kharabi in keshvare bozorg hanoz az bache bazi sarane a’nn ranj mibarad va ba lavat ke dar har mazhabi haram ast,parde bardari konad va gereh az in farhange bad bar darad,sepas bepardazad be aghaye ahmadi nejad.amsale ahmadi njejad ha ziad be shoma komak kardand vali namak khori va namak dan shekastan az a’date bade shomast.va salam.

 4. اورینب says:

  خدمت با سعادت حضرتعالات عرض شود که در طول ریاست ۵ سالۀ بوزینۀ هارون، این مطلب که این جانور “آینۀ روان جمعی ماست” از زبان خیل حمقاء و المرسلین شنیده و نوسیده میشویده. مطلب روزنامۀ افغان یا هرکه باشد به همان حدیث ما و آن کلاغ مشهوریده … میماند.دو سوراخ در این بحث بودیده:
  ۱٫ راویان این اعتقاد خود حاویان آنند. حکایت عنتر است و آینه.۲٫ و حرامیانی این میان میخواهند بر سر ملت زنند که شما لایق همین حضراتِ انگلِ مایید نه بیشتر. که البه یادشان میرود اعتراضات خونین تابستان گذشته خلاف این را ثابتید.مواظب عضو شریفه باشید یکوقت ویروس عزیِز اسلام ترتیبش را ندهد