Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > رهبری و شعر و موسیقی + ویدئو
artcile
خامنه ای شعر و موسیقی

رهبری و شعر و موسیقی + ویدئو

۹ خرداد ۱۳۸۹

وزیر ارشاد اسلامی در دیدار با «اهالی موسیقی» مژده داد که: «مقام معظم رهبری مدتی است مسائل مربوط به موسیقی را در درس خارج (فوق لیسانس شرعی) خود مورد توجه قرار داده‌اند. کار ـ گروه‌های ویژه‌ای هم تشکیل شده تا مصادیق و موارد مختلف به‌صورت جزئی مورد بررسی قرار گیرد. امیدواریم به‌زودی این دیدگاهها را به‌صورت مکتوب در اختیار داشته باشیم تا چراغ راه ما در مباحث موسیقی و موازین شرعی باشد».

می گویند این روزها رهبری برای راحتی اعصاب به جای پیپ از مشابه آن استفاده می کند

در حکایات آمده است: «جمعی از ملایان زهدپیشه را مجلس خوشی بود. یکی را گفتند به‌جهت تفریح یک چند غزلی بخوان ولی زنگوله مزن (به‌اصطلاح اهل موسیقی: تحریر دادن صدا) که غنا می‌شود تا این که مرتکب فعل حرام نبوده باشیم. مغنّی (آوازخوان) مثل اذان اهل تسنّن صدای راسته و دراز می‌کشید. گفتند این چه نغمه و هواست؟ گفت آواز شرعی بهتر از این نمی‌شود»!

مولانا عبید نیز فرماید: «شخصی پیش سلطان ابوسعید سماعی رفت. سلطان دست مولانا عضدالدین بگرفت که رقص کن. مولانا رقص می‌کرد. شخصی با او گفت که تو رقص با اصول نمی‌کنی، زحمت مکش. مولانا گفت من رقص به یرلیغ (فرمان حکومتی) می‌کنم نه به اصول»!

اما جای نگرانی نیست. دستورالعملی که بر اساس افاضات «مقام معظم رهبری» در درس خارج آن حضرت تنظیم و تدوین می‌شود، هم ناظر بر اصول شرعی و هم جامع جهات فنی خواهد بود زیرا مقام معظم رهبری در هر دو رشته صاحب‌نظر است. همان اندازه که در فقه و شرعیات احاطه دارد، در ساز و آواز نیز صاحب اجتهاد به‌شمار می‌رود و این را کسانی که به مجلس اُنس ایشان راه داشته‌اند گواهی می‌دهند.

«مقام معظم رهبری» از آن نوع رهبرانی نیست که با ذوقیات بیگانه باشد و همین که بحث موسیقی را از موضوعات درس خارج خود قرار داده است میزان توجه و علاقه حضرتشان را به تلفیق حکیمانۀ امور دینی و دنیوی می‌رساند.

این، آئینی است که خاقان مغفور، فتحعلی‌شاه قاجار نیز بر آن سلوک می‌کرد و در همان حال که با علمای اعلام و فقهای عظام حشر و نشر داشت و به تعظیم و تکریم آنان می‌کوشید، با «اهالی موسیقی» نیز می‌جوشید و از آن «اُمّ‌الخبائث» نیز می‌نوشید. شاهزاده احمدمیرزا عضدالدوله در شرح احوال «شاه‌بابا» و «بازیگرخانه» وی آورده است:

«کوچک خانم تبریزیه زوجۀ سلیمان‌خان اعتضادالدوله بود. هر دو آنها جزو حرم‌های حضرت خاقان شدند. استاد مینا که زن مصطفی خان عمو و شاگرد مهراب ارمنی اصفهانی بود با استاد زهره که زوجۀ جعفرقلی خان عمو و شاگرد رستم یهودی شیرازی بود و هر یک از آن دو زن در علم موسیقی بی‌نظیر بودند و مهراب و رستم، استاد آنها از معاریف اهل فن و بر آقا محمدرضا و رجبعلی خان و چالانچی خان، مغنیان آن عصر سمت استادی داشتند زوجۀ حضرت خاقانی نبودند ولی خاقان مغفور آنها را به خانۀ خود آورده بودند. مقرری و مواجب و همۀ اسباب تجمل به‌جهت آنها مقرر بود.

این بازیگرها که به‌حسب تعداد بالنسبه پنجاه، بل متجاوز بودند سپردۀ به این دو استاد و در حقیقت دو دسته بودند که تمام اسباب طرب، از تار و سه‌تار و کمانچه و سنتورزن و چپی‌زن و ضرب‌گیر و خواننده و رقاصان دو قسمت بودند. نصف آن، دستۀ استاد مینا و نصف دیگر دستۀ استاد زهره خوانده می‌شدند.

این دو دسته هم پیوسته با هم رقابت و عداوت داشتند بلکه در میان حرمخانه ضرب‌المثل بودند. اگر خصومتی در میان دو نفر می‌دیدند می‌گفتند مثل دستۀ استاد زهره و استاد مینا (بخوانید: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان) منازعه می‌نمایند!…»

نوار ویدئوئی زیر از شرفیابی و شعرخوانی شاعران در ماه رمضان گذشته در حضور رهبری است :

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , ,
  1. رضا says:

    به به … به به … رهبر فرزانه و مطرب و رقصنده و …
    جیگرشو بخورم!!