Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > تهران در برابر تحریم تسلیم شد : تعامل اتمی به جای تقابل اتمی + ویدئو
معامله هسته ای

تهران در برابر تحریم تسلیم شد : تعامل اتمی به جای تقابل اتمی + ویدئو

۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۹

جمهوری اسلامی سرانجام در برابر تهدید به تحریم  تسلیم شد و اعلام کرد ۱۲۰۰ کیلو موجودی اورانیوم ۳ و نیم در صد غنی شده خود را با ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در کشور ترکیه مبادله خواهد کرد.

رژیم اسلامی سیاست جدید خود را «تعامل هسته ای به جای تقابل هسته ای » نام نهاده و می گوید ظزف یک هفته پس از موافقت امریکا، فرانسه،روسیه که از آنها به نام «گروه وین» نام برده می شود مبادله اورانیوم در ترکیه را زیر نظر آژانس بین المللی اتمی انجام خواهد داد .

ترکیه در این بازی نقش مهمی را ایفاکرد و گفتگوی نهائی برای حصول به آن بوسیله «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر آن کشور که به طور غیر منتظره شب گذشته وارد تهران شده بود بازی شد .

منوچهر متکی وزیر خارجه جمهوری اسلامی مفاد توافقنامه را تشرخ کرد که  که نکات مهم آن به این قرار است  :

بر اساس ماده یک، سه کشور بر تعهد خود برعدم گسترش سلاح هسته‌یی تاکید می‌کنند و حقوق تمام اعضاء از جمله جمهوری اسلامی ایران در تحقیق، پیشرفت و همچنین چرخه سوخت را محترم می‌شمارند.

«در ماده پنج این توافقنامه که اصلی‌ترین بخش این توافقنامه است این توافق حاصل شده است که ۱۲۰۰ کیلوگرم سوخت اورانیوم کمتر غنی‌ شده در ترکیه به صورت امانت نگهداری شود، که در مالکیت ایران خواهد بود، و ایران و آْژانس امکان نظارت بر آن را دارند.

در ماده شش این توافقنامه نیز آمده است جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را در مورد موارد فوق به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ظرف ۷ روز اعلام می‌کند و متناسب با درخواست گروه وین (روسیه، فرانسه، آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) جزییات بیشتری درباره‌ تبادل سوخت از طریق توافقنامه‌ی خطی و ترتیبات مربوط به توافقنامه ایران و وین که متعهد به تحویل ۱۲۰ کیلوگرم سوخت اورانیوم مورد نیاز راکتور تهران می‌باشند ، شرح داده خواهد شد.

در ماده هفت این موافقتنامه نیز اعلام شده است از زمانی که گروه وین توافق خود را اعلام کند طرفین خود را ملزم به اجرای ماده ۶ می‌دانند و ایران نیز موافقت خود را با انتقال ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده (LEU) اعلام می‌کند و گروه وین نیز متعهد می‌شود ۱۲۰ کیلوگرم سوخت مورد نیاز راکتور تهران را به ایران تحویل دهد.

در ماده هشت نیز پیش‌بینی شده است در صورتی که مفاد این توافقنامه مورد توجه قرار نگیرد حسب درخواست ایران، ترکیه سوخت را به ایران برگشت دهد» اینجا

نخست وزیر ترکیه  پیش از این گفته بود که به علت همکاری نکردن تهران به این سفر نخواهد رفت لیکن روز گذشته به طور ناگهانی عازم تهران شد .

به این ترتیب پس از امضاء بیانیه مشترک سه کشور برزیل،ترکیه و جمهوری اسلامی در باره این رویداد مهم ، باید در انتظار نشست و دید کشورهای غربی چه واکنشی نشان خواهند داد .

مساله مهمی که باید روشن شود  آن است که در بند یک این توافقنامه حق دسترسی به چرخه سوخت هسته ای برای جمهوری اسلامی منظور شده که ظاهرا این بند شامل غنی سازی اورانیوم نیز هست . باید دید که آیا  ادامه غنی سازی مورد پذیرش غرب قرار خواهد گرفت یا خیر ؟

جمهوری اسلامی تا پیش از اعلام این خبر از چنین معامله ای به عنوان خط قرمز نظام یاد می کرد . اینجا . واکنش امریکا به این بیانیه را که پس از انتشار این خبر منتشر شده است را در اینجا بخوانید .

به آنچه سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی می گوید توجه کنید :

بخشی از اظهارات وزیر خارجه جمهوری اسلامی :

 
کلیدواژه ها: , , , , , , , , , ,

 1. kazem Malek says:

  ابعاد فریبکاری‌های نظام الراجمین و هزینهٔ‌های هنگفت تأسیسات ” هسته‌ای ” و نوع آنها—مثلا” برای تولید آب سنگین که فقط به منظور ساختن “بمب الله”بنا‌ شده —از یکسو و هدف نهائی قدم نهادن نظام در مسیر قدرت هسته‌ای شدن(سپر امنیتی برای هر چه بیشتر نا‌ امن کردن جهان و عملی ساختن “رویا” ی دیرین مسلمین به خصوص خمینیون حاکم برای باز سازی خلیفه گری و امپراتوری اسلامی پس از حذف اسرائیل ) هیچ جایی‌ برای خوش بینی‌ و نعره پیروزی سر دادن باقی‌ نمیگذارد. اینان اگر پیشاپیش راه دور زدن توافقنامه اخیر را نیافته بودند “تسلیم” راه حل “لولا—اردوقان” نمیشدند.سر گنده هنوز زیر لحاف است.

  ضمنا” ………تا کی خیال داریم جهان را عاشق چشم و ابروی خود پنداریم؟ وقتی برخی ابراز نظر‌ها را میخوانم حاکی از انتظار داشتن از قدرت‌های بزرگ که پس از حل مسئله “هسته” بپردازند به قضیه مولمه نادیده گرفتن حقوق بشر در مملکت مفتوحه، از فرط خنده می‌‌افتم به گریه و از فرط گریه می‌‌افتم به خنده!! در مملکت مفتوحه و در میان پنج شش میلیون گریخته و آواره اگر کس است همین یک “چسخند” بس است.

 2. Dr.Ali-Reza Assar says:

  Man hanooz shak daram ke in tavafogh amali shavad. in dore jadide chantage va hogheh va ria ra jomhurieh eslami barnameh rizi kardeh ke avalan tahrim hara be tavigh biandazad va sanian kar haye gheyre ghanoonie hastehie khod ra be marahele matloob az didgahe rahbar beresanad

 3. amir says:

  ادب مرد به ز دولت اوست چه اسلامی چه شاهنشاهی و چه…………………

 4. ghahreman says:

  سلام آیا کسی باور میکند؟ ثروت ۱ملت اینطور بباد بدهند ۱۰۰ رحمت بدوره قاجار.

 5. فریبرز says:

  عالی
  از این بهتر نمیشد این بار جام زهر نصیب خامنه ای با وساطت احمدی نژاد شد دقیقا مثل جنگ ایران با عراق که مسبب جام زهر دیکتاتور زمان خمینی , دزد و کلاه بردار قرن اخیر ایران رفسنجانی بودند

 6. موسی says:

  گوشت را دادید دست گربه و ۱۲۰۰ اورانیوم غنی نشده را دادید دست یک مشت گدای اورانیوم و دلارهای باد آورده؛ حالا بشینید تا ترکیه حالا در صورت اجرا نشدن مفاد قرارداد اورانیوم غنی نشده تان را برگرداند.

 7. مزدک says:

  تحریم دیپلماتیکی(باز خواست سفرا) دولت احمدی نژاد نه تحریم اقتصادی ایران که فشار بر طبقه کارمند و کارگر می اورد.
  احمدی نژاد حق ما نیست لیکن انرژی هسته ای، حق مسلم مردم ایران است
  پس از فاجعه انتخابات تا کنون رسانه های برون مرزی زیر کنترل امواج انحرافی غرب و اسراییل قرار گرفته و بجای تمرکز در خواسته واقعی مردم که همانا ریاست جمهوری مهندس موسوی بود به موضوعات مورد نظر آنها مشغول داشته شده اند. موضوعات رسیدگی به سلاحهای هسته ای ایران و موضوعات مربوط به اسراییل که خواسته های غرب و اسراییل است بسیار پررنگ تر است.کشورهای غربی و اسراییل در ظاهر از جنبشهای آزادی خواهانه و خردگرایانه مردم ایران پشتیبانی می کنند ولی عملا دستشان در دست دولت واپسرگرا و خرافاتی «حجتیه» ای احمدی نژاد است.
  اندیشمندان، خردگرایان و آزادیخواهان ایران آگاه باشند که اینبار نیز مانند همیشه دارند مورد سوء استفاده سیاستهای غرب و رسانه های فارسی زبان تحت کنترل اسراییل و شرکتهای نفتی قرار می گیرند، تا با استفاده از این جنبش مردمی دولت واپسگرای «حجتیه ای» احمدی نژاد را تضعیف کرده و از آن در سر میز مذاکرات «انرژی هسته ای» و «قراردادهای نفتی» به ضرر مردم ایران امتیازات استثماری را از آن خود نمایند.
  اشتباه نکنیم! غربی ها هیچگاه فکر عوض کردن دولتهای واپسگرایی مانند دولت احمدی نژادها و جایگزینی دولتهای خردگرا و روشن اندیشی مانند دولت رییس جمهور موسوی نیستند زیرا گرفتن چنین امتیازات ننگینی از دولتهای بیسواد و بی تجربه ای مانند دولت احمدی نژاد برای آنها بسیار راحتتر است.
  دول غربی با به رسمیت شناختن دولت غیر قانونی احمدی نژاد و ادامه روابط دیپلماتیک و نشستن سر میز مذاکرات با آنها، عملا این پشتیبانی را اثبات نموده و فقط در ظاهر و تبلیغات از برقراری دموکراسی در ایران حمایت می کنند.
  این چندمین بار است که در تاریخ ایران این بلاها را بر سر ملت ایران آورده اند و از جنبشهای آزادیخواهانه ایرانیان فقط و فقط در جهت تضعیف دولتهای دیکتاتوری حاکم جهت رسیدن به منافع استعماری خود بهره برده اند.
  بیایید اینبار انرژی خود را در خواسته های جنبش آزادیخواهانه خود را اولویت بندی کنیم و تحت تاثیر خبرهای رسانه های کنترل شده قرار نگیریم.
  راهکاری ما:
  ۱- تحریم دیپلماتیکی(باز خواست سفرا) دولت احمدی نژاد نه تحریم اقتصادی ایران که فشار بر طبقه کارمند و کارگر می اورد.
  ۲- فشار به دولتهای غربی که ادعای پشتیبانی از مردم ایران دارند برای به رسمیت شناختن دیپلماتیکی دولت منتخب و خردگرای ایران به ریاست مهندس موسوی
  ۳- تلاش برای جلوگیری از تولید سلاح اتمی (نه انرژی اتمی) در ایران که البته با روی کار آمدن دولتی خردمند در ایران، مورد دوم خود به خود با مذاکرات سالم و دیپلماتیک محقق خواهد شد.

  لطفا جای این الویت ها را عوض نکنیم. اول خواسته ما بعد خواسته بیگانگان. از تاریخ درس بگیریم و اینبار با تیزهوشی ایرانی خود از بازی خوردن توسط دول استعماری جلوگیری کنیم. آنها همیشه وقتی به خواسته های خود رسیدند خواسته ما را فراموش کردند.
  مزدک

 8. shad says:

  با درود،

  جمهوری اسلامی در رابطه با اتم ۲ التر ناتیو دا ردّ .

  ۱- کاپیتولاسیون .

  ۲-یا ،عدم تسلیم .

  در هر حال در راه فروپاشی.

 9. ستاره says:

  از همه ی اینها که بگذریم در این اجلاس یک چیز مرا بیش از همه متعجب کرد!!!
  آن هم خنده های رییس جمهور مننتخب و پیپ پیپ هورا کردنهای آقای متکی بود!!!!…آنها طوری خوشحالی میکردند که انگار به هدف نهایی خود دست یافته اند….بله هدف بزرگ و خداپسندانه ی آنها همان خیرات اورانیوم در کشور ترکیه بود که به حول و قوه اللهی به آن دست یافتند…مردم ایران به خاطر این نعمت بزرگ و همچنین به خاطر داشتن رییس جمهوری شاد و خوشحال(در همه شرایط) خدا را شاکر باشند.