Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > دم خروس سردبیر تلویزیون فارسی بی بی سی + ویدئو
عنایت فانی

دم خروس سردبیر تلویزیون فارسی بی بی سی + ویدئو

۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹

شیوه مصاحبه سردبیر تلویزیون فارسی بی بی سی با شخصیتهائی که متمایل به جناح خاصی بوده و حاضر می شوند با او مصاحبه کنند مثل معروف ” کلاغ  آمد راه رفتن کبک را فرا گیرد ، راه رفتن خودش هم یادش رفت” را تداعی می کند .
در شبکه اول و دوم و جهانی بی بی سی که به زبان انگلیسی پخش می شود ، مجریانی چون “جرمی پاکسمن” و استیفن ساکر” وجود دارند که با مصاحبه های تهاجمی به شهرت رسیده اند .

البته روش مصاحبه های آن دو محدود به طبقه خاصی نیست و رفتار و گفتار آنها با همه شرکت کنندگان در مصاحبه ها یکسان است ،ولی به نظر می رسد عنایت فانی سردبیر تلویزیون فارسی بی بی سی علاقه خاصی دارد که این روش را تنها در مورد آنهائی به کار برد که چون او نمی اندیشند تا شاید از این راه کسب نام کند . ” آرزو بر جوانان عیب نیست ” !

چه این که عنایت فانی تلاش می کند خود را در پشت وظیفه روزنامه نگاری پنهان کند ، ولی این رفتار غیر حرفه ای و متکبرانه و گاه توام با بی احترامی در مصاحبه هائی که با عنوان “به عبارت دیگر” تهیه و اجرا می کند از چشم تیزبین ایرانیها پنهان نمانده است .

عنایت فانی و عبدالکریم سروش

لحن متکبرانه و سوالهای بی مورد مجری این برنامه که عنوان سردبیری را نیز به دنبال می کشد چنان توی ذوق می زند که بیننده از خود سوال می کند چگونه این شخصیتهای ادبی و سیاسی راضی می شوند در برابر چنین فردی که با بی احترامی در برابر آنها جبهه گیری می کند حاضر شوند .

عنایت فانی در مصاحبه با شاعره سالخورده “لعبت والا” چنان در افکار خود غرق است که پس از شرح ریشه های خانوادگی لعبت ، نتیجه می گیرد که اشراف زادگی او را از آگاهی به احوال مردم کوچه و بازار بی اطلاع کرده است !

رفتار متکبرانه و ریاست مابانه این آقای سردبیر در برنامه های خود یکی دو تا نیست . ما تنها چند بخش کوچک از برنامه ” به عبارت دیگر” را به عنوان “نمونه خروار” انتخاب کرده ایم که برای قضاوت در منظر شما قرار می دهیم :

اخیرا صفحه ئی برای نظارت بیطرفانه  بر برنامه های تلویزیون فارسی به وسیله یکی از کارکنان آن سازمان  در اینترنت  گشوده شده که می توانید آن را در اینجا ببینید .

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

 1. kian says:

  ba dorood
  matlabe besiar jalebi bood, sepas.
  bale, doroste, ishan (enayat funny) besiar bi adab, bi tarbiat and moghrez hastand.
  bashad ta dars girand.
  shad bashid.

 2. ghahreman says:

  سلام وقتی آقایان دارند مواجب میگیرند ویا بصورتی حمایت میشوند این حقارت را هم باید تحمل کنند .

 3. Hoda says:

  Every body knows he is one of Islamic regime guys under cover , there are a number of them in BBC Farsi.All Iranian know that.

 4. رویا says:

  من که هرچه این فیلمها رو نگاه کردم چیزی بعنوان رفتار متکبرانه ندیدم. امروز دیگر صحبتهای بی پرده و یا جسورانه کاملا در دنیای روزنامه نگاری و ژورنالیسم عادی است و اگر ژور نالیستی، غیر این عمل کند متهم به بی خاصیت بودن و به چالش نگرفتن مخاطبانش میشود . نمونه اش هم کریستین امان پور در سی ان ان است . نوصیه میکنم برنامه های او را حتما تماشاکنید و البته کمی با دقت بیشتری مطلب تهیه کنید

 5. david says:

  enteqade shoma ASLAN wared NIST dooste gerami

 6. ramin shirazi says:

  Mr Enayat Fani is a distinguished journalist & I enjoy his interviews
  Stop complaining & grow up a bit

 7. reza says:

  matelabe besyar jalbi bd.ba shoma movafegh hastam

 8. akbar says:

  He is great. You have a problem. See your site …All one sided stories

 9. nosrat says:

  baali-ishan BESYAR BE TABEIAAT-BEI ADAB-MOGHRESS-BE ETTELLA-TOODEOAY NAFTEI YA ESSTALINEI-KE MEI KHAHAD KHODASH RA NESHAAN DAHAD OO FARDY “” KHODSHIEFTEH MESSLE HAMEH NOKAARAN-E- ESSTALIN CHAND KETAAB KHANDEH KE OOGHDEHHAYE ROOSTEI BOODANE OO VA ESSME BA MAANEI “”””””””FAAANEI:GOOYAYEH MAGHZEH KOOCHIK OO MEI BASHAD MAN OORA IRANEI NE MEDANAM BA SEPASS AZ FOSSAT-E- KE BE MAN DADEAD

 10. ali says:

  Man ke be shakhse tohini va nekhvati moshahede nakardam to in nemonehayee ke gozashtin balke besiar khob va ali mosahebe mikone. chera alaghe darin kasi ke moafagh hast ro namoafagh jelve bedin. az madod gozareshgaraye khob irani in agha hast.

 11. سیاوش says:

  آقای عنایت فانی, به باور من یکی از بهترین‏ها در حرفه(خبرنگار و مصابحه‏گر) خود است. در بیش‏تر اوقات در گفت‏وگوهاش با افراد سرشناس, هم آن سوالی را که من مایل بودم از آن شخص بپرسم, او به بهترین شکلی سوال من را مطرح کرده و می‏توانم تصور کنم که هم آن پرسش‏ها, پرسش‏های خیلی از بیننده‏گان برنامه او می‏توانسته بوده باشه! خصوصیات و نکات نیک زیادی را در مورد او می‏توان برشمرد که در حوصله این نظرخواهی نمی‏توان گنجاند. به هر روی, من یکی از دوست‏داران کار حرفه‏ای آقای فانی هستم.

 12. hasan says:

  adam bi cheshmo ro va mozakhrafy ast.

 13. kian says:

  barnameyeh “be ebaarate digar” besiar ghavi va herfei ejra mishavad. natijei ke dar enteha az bahs gerefteh mishavad mohem ast na tak take soaalha va ezhareh nazar ha. “khandaniha” dar in mored kam lotfi kardeh ast

  • sardabir says:

   دوست عزیز
   ما منکر کیفیت برنامه نشده ایم . اگر به مطلب توجه کنید خواندنیها از پرسشها و نحوه رفتار ایشان با بعضی از میهمانان برنامه که با سلیقه ایشان همخوان نیستند
   ایراد گرفته است .
   خواندنیها با کسی غرضی ندارد و از جائی بودجه دریافت نمی کند که خدای ناکرده مساله چشم و همچشمی مطرح باشد . بسیاری از هموطنان ما از نحوه رفتار ایشان گله دارند که طبیعتا بسیاری دیگر نیز از ایشان هواداری می کنند و ایرادی در آن نمی بینند .
   پیروز باشید

 14. peerooz says:

  ای وای، خوب است که من تلویزیون نگاه نمیکنم. زاهدی چه پیر شده. لعبت والا هم که ان زمانها سر و شکلی داشت. کاش این را نگاه نمیکردم. شاهزاده هم که ماشالله پا به سن گذشته و توپولی شده اند. آقا نمیشد این نوارها را نشان نمیدادید که ما با خیال خودمان خوش با شیم ؟ به علاوه هرکه خربزه میخورد باید پای لرزش هم بنشیند. هر که را طاووس باید جور هندوستان کشد. کسی که اینها را مجبور نکرده. نتیجه ” تی. وی. اکسپوژر” همین است دیگر. لابد پیه آنرا به تنشان مالیده اند.
  یک خواهش: میشود دوستان به جای فینگلیش ، فارسی بنویسند؟ سایت گوگل که آدرس آنرا در پایین میگذارم کار را خیلی ساده کرده است.

  http://www.google.com/transliterate/persian

 15. قاسم says:

  قضاوت شما فاقد مستناد کافی است و در کل اشتباه است. شما رفتار حرفه ای آقای فانی را که با احترام مخصوص به بعضی از مهمانان که نشأت گرفته از شناخت خصوصی مجری از مهمان است را با نحوی اجرای مصاحبه حرفه قاطی کرده اید. اینقدر قاطی کردی که مقاله را نیز به نام عنایت فانی به چاپ رسانده ای. اقلاً جرأت میکردی و از نام خودت برای کوبیدن دیگری که در بین ایرانیان شناخته شده استفاده میکردی نه از نام خود کسی که انتقاد نابجا نسبت به آن داری!!!! این نوشته شما بیشتر از روی کینه و احساس حقارت سرچشمه گرفته و نیاز به درمان دارد. آقای نویسنده بیشتر مواظب سلامت روانی خود باش.

 16. reza says:

  شما سلطنت طلب ها به مجیز گویی دیگران عادت کردید. میدونم مشکلت کجاست مشکلت مصا حبه ایشون با رضا پهلویه که ایشون چندتا سوال عالی پرسید ولی رضا پهلوی به جای جواب دادن شروع کرد به طفره رفتن و دیگر اینکه بر خلاف مجریان دستمال به دست ایشون رو شاهزاده خطاب نکرد

 17. احمد says:

  من نمیدانم چرا افرادی که مورد مصاحبه قرار میگیرند این تحقیر ها را تحمل میکنند؟؟ مگر نه اینکه خودشان بهتر از ما میدانند که با چه شخص نامرد و نوکر اجنبی باصطلاح مصاحبه میکنند یا شاید بهتر بگویم محاکمه میشوند ؟؟ چرا جواب نمی دهند و بلند نمیشوند و نمیروند و مینشینند تا این نوکر دربار هر جور خواست مصاحبه را اداره کند . خود مصاحبه شوندگان هم کمی بی…………… هستند و عاشق مصا حبه شدن و لو بقیمت آبرو حیثتشان تمام شود. من معتقدم که باید این رسانه لعنتی را بایکوت کرد و حتی هیچ خبری هم بنقل از این رسانه پخش نکرد . حد اقل برای ما ایرانیها که هیچگاه خیانت همین گردانندگان نوکر دربار ملکه را در جریان فتنه خمینی فراموش نمیکنیم. امید است بزرگان قوم که هنوز اعتباری برا ی خود قائلند دعوت این شیاد و جبره بگیر را برا ی مصاحبه نپذیرند.

 18. 3ta says:

  kasani ke zarfiate in jur mosahebeha ro nadarand mitunan channel ro avaz konan mosahebehaye hamun seda sima iran ro negah konan ke 1 sa@ mishinan vase ham nushabe baz mikonan o long mindazan! kheily ba adabane o ba ehteram be nazar khahad resid! grow up kids! & open ur stupid minds a bit!

 19. حسین says:

  سلام
  مطلب بنظر من مغرضانه است در مورد این ژورنالیست. اینکه خانم والا شعر سیاسی میگفته و آنهم بنفع دربار، خودش انکار نمیکند. حالا نویسنده متن بالا کاسه از آش داغتر شده است چیز دیگریست. ولی در مورد بی بی سی که یک ارگان خائن و ابزاری در دست انگلیس متجاوز است شکی نیست.

 20. رضا says:

  من نه از این آقا خوشم میاد؛ نه از بی بی سی انگلیسی نه از بی بی سی فارسی

 21. Amar says:

  در اینکه اقای فانی برای بی‌ بی‌ سی‌ کار میکنند شکی نیست، اما به باور من شما با آقای فانی مشکل دارید زیرا که ایشان با مستبدین و دست اندر کاران رژیم گذشته همانگونه برخورد میکنند که با امروزیان.

  مردم ایران استبداد و دیکتاتوری سلطنتی را که ریشه ی مصایب امروز هستند رأ فراموش نخواهند کرند ،همانگونه که ادامهٔ استبداد را در جمهوری اسلامی از خاطر نخواهند برد.

  استبداد و دیکتاتوری به هر شکل محکوم است چه از جانب شاه چه شیخ ، باید امثال آقایان فانی‌ها رأ تشویق نمود که بیش از این دست به افشا بزنند تا نسل بعد هم مثل ۱۰ها نسل گذشته ایرانی اسیر استبداد نگردد.

 22. peyman says:

  با سلام به دوستان
  من کوتاه این نکته را بگم این دوستانی که این گونه از آزادی بیان و media حمایت میکنند لطف کنند فقط از این جناب سر دبیر BBC یک سوال کنند و بخواهند که با توجه به دموکرات و متمدن بودن ایشان جوابشان را بدهد، این آقای محترم شب انتخابات ۲۱ خرداد درمیز گردی فرمودند (این عین کلام ایشان است ) اینهایی که چند روزه گذشته در خیابانهای ایران گلوی خود را پاره کردند ………. ان همه شور، شعور، آگاهی، بینش، و احساسات پاک مردمی که برای یک ذره آزادی له له میزنند را ایشان گلو پاره کردن میدیدند و میفهمیدند بماند که ایشان برای شبکه ای کار میکنند که سخنگوی وزارت خارجه انگلیس است و شاید این دوستان بد نباشد سری هم به آرشیو bbc در زمانی که یک بار مردم ایران شاید میتوانستند آزاد بشوند (۲۸ مرداد ) بزنند اگر گیر آوردند نیازی به شرح ندارد خود گویا خواهد بود.
  پیمان

 23. علی says:

  من متاسفم که یک عده چگونه از این اقا وبی بی سی دفاع میکنند این باعث شرمندگی ملت ایران است ۳۱ سال خیانت این شبکه به همه ثابت شده این شبکه معمن و پایگاه جمهوری ننگین اسلامی شده ودر عجبم که شماها چگونه دفاع از این اقا میکنید یک نمونه .به اقای اجودانی میگوید مردم به این حکومت رای دادند .وانرا میخواهند ونمیگوید که این رای ۳۱سال پیش است نه امروز که سه میلیون فقط در تهران گفتند مرگ بر جمهوری اسلامی و نه شرقی نه غربی جمهوری ایرانی دوستان ترا بخدا گول این اشخاص را نخورید وبا هم متحد باشید

 24. نوید says:

  بد بختانه مدح و ثنا بخش بزرگی از ادبیات غنی ما بوده است و این خود معلول روحیه ی چاپلوسی ما مردم است .
  همین گفتگوی آقای زاهدی را گوش کنید و به عبارات ایشان توجه کنید .. آنجا که می گویند – خطاب به عنایت فانی – شما هم مثل اینها حرف های شکمی میزنید ( نقل به مضمون ) این ادبیات فرزند افسر کودتای ۲۸امرداد و وزیر خارجه ی استبداد پیشین است . آقای زاهدی هنوز کودتای ۲۸امرداد را یک قیام ملی میدانند ، انگار نه انگار که اسناد ریز و درشت آن از سوی عوامل خارجی آن کودتا رسما منتشر شد . ایشان عذر خواهی خانم آلبرایت را به خاطر دست داشتن آمریکا در این کودتا فراموش کرده اند؟ البته پر واضح است که اگر کسی روبروی ایشان یا شاهزاده رضا پهلوی بنشیند و از آنها بپرسد چرا اشکالات رژیم سابق را منکر می شوند بلا فاصله می شود عامل انگلیس و رژیم آخوندی . پس گفتگوی عنایت فانی با اکبر گنجی و محسن کدیور و سروش را هم ببینید و دقت کنید که چگونه با همین پرسش های بی پرده آنها را نیز به چالش میکشد .

 25. azar says:

  ba salam va sepas az khandaniha ke zahmate tahie in matlab ra keshidand,aghaie fani moteasefaneh yeki az todeihaie zamane rejeme gozashte mibashand va der jazireie lavan kar mikardand ,fani yek adame vatan forosh va dostani ham ke az eshan hemaiat mikonand ham piale va az dostane ghasam khordeie fani hastand hamanhaie ke mikhastan iran ra 2dasti taghdime shoravi konand va alan niz nokareh dast be sineie BBC khaen

 26. Azarmidokht says:

  Everybody needs to grow up. He is not being rude. He forcefully challenges the interviewees. Our activists and intellectualls need to get off their high horses and be seriously challenged once in a while. As they say in the US: if you can’t take the heat get out of the kitchen.

 27. irani says:

  MAN BE ONVANE YEK IRANI BBC DOSHMANE IRAN BBC DOSHMANE IRANI INGILIS DOSHMANE IRANO IRANI DROOD IRAN DROOD IRANI

 28. IRANI says:

  BA SALAM

  MA BA HAM BAYAD BBC RA

  BAEKOT KONIM

 29. صفار says:

  باز دوباره از یک مجری چپول بی بی سی انتقاد شد. وطرفداران ننگین حزب توده با چوب و چماق دویدند.
  دوستان عزیز این قابل توجیه است ،شما اتوپیستهائی که عمری بدنبال دیکتاتوری پرولتاریا بوده اید، و امروز باپرروئی اخود را بنیان گذاردمکراسی درجهان میدانید وباصطلاح درمسیر دمکراسی خواهی کاتولیک تر از پاپ شده اید.بدانید که لازمست یکی از الفبای اولیۀ دمکراسی یعنی رواداری را رفته رفته بیآموزید! بیآئید علیرغم روشهائی که برای آقای فانی درکارروزنامه نکاری بیان میکنند، قضاوت کنید که عملکرد ایشان دریک برنامه به زبان فارسی با فرهنگ ایرانی قابل انطباق و مطلوب است یاخیر. شما شصت سال است به جای ارائه برنامه های ملی برای سازندگی کشور رخت چرکهای رژیم پهلوی را می شوئید،واقعاً به کجا رسیده اید؟

 30. هوشنگ says:

  امثال این آقا از مزدبگیران بیگانگان هستند که هیچ احساس میهن پرستی در آنها وجود ندارد و سنگ بیگانگان را به سینه می زنند. البته نسل جوان ایران چهره زشت این خائنان را بخوبی می شناسد.از این خواب و خیال ها بیرون بیاییم که بیگانگان می آیند و ما را آزاد می کنند. هیچ جای دیگر این کار را نکرده اند که ایران دومی اش باشد.