Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > رضا شاه کبیر و مایکل جکسون
artcile
احمد احرار

رضا شاه کبیر و مایکل جکسون

۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹

موزۀ توکیو (Tokyo Tower) نمایشگاهی ترتیب داده است از اشیاء خصوصی یک «سلطان» با عنوان  The Official Liftime Collection اینجا .این نمایشگاه مربوط به هیچ یک از سلاطین سرزمین آفتاب تابان یا دیگر کشورهای عالم نیست. متعلق است به یک سیاه پوست آمریکایی  ، به‌نام مایکل جکسون متوفی به ۲۵ ژوئن ۲۰۰۹ و ملقب به سلطان (King).

کمتر سلطانی با آن تشریفات از جهان رفته و پشت سرش چنین طرفدارانی باقی گذاشته است که در آن طرف دنیا مشتاقانه برای دیدن رخت و لباس و کلکسیون وسایل شخصی او هجوم می برند. علاوه بر تخت مرصع و جبّه و شنل سلطنتی و عکسهای متعدد و رولزرویس مدل ۱۹۶۷ کینگ مایکل، انواع خرده‌ریزهای متعلق به وی ـ مجموعاً ۲۸۰ قطعه ـ در موزۀ توکیو به‌معرض نمایش گذارده شده است. نمایشگاهی خاطره‌انگیز که تا چهارم ژوئیه ادامه خواهد داشت.

رولز رویس مایکل جکسون هم به موزه رفت

در عوض، کم نبوده‌اند سلاطین واقعی که تاریخ‌ساز بوده ولی مورد ظلم تاریخ قرار گرفته‌اند. یکی از آنها رضاشاه پهلوی است. مردی که ایران نوین را ساخت ولی مقدر نبود که در وطن خودش از جهان برود و امروز کسی نمی‌داند جنازه‌اش چه شد و کجا رفت.

خوابگاه رضا شاه کبیر

رضاشاه در تبعید چشم از جهان فرو بست. تبعیدگاه او، مانند ناپلئون، یکی از جزایر قاره سیاه بود. ابتدا به جزیره موریس و سپس به ژوهانسبورگ رفت و همانجا درگذشت (چهارم مرداد ۱۳۲۳). اشیاء خصوصی پادشاه ایران در این زمان عبارت بود از رخت و لباس، قوطی سیگار و ساعت و چند سکه طلا، مشتی از خاک ایران و مدالها و نشان‌های نظامی.

جنازه در ژوهانسبورگ مومیائی شد. از آنجا به قاهره انتقال یافت و شش سال بعد، باز هم مشابه سرنوشت ناپلئون، با تشریفات رسمی به وطن بازگردانده شد. مدفن رضاشاه در وطنش، بنایی بود شبیه مدفن ناپلئون در «انوالید» پاریس. مانند «انوالید»، در آنجا هم کنار مقبره یک موزه نظامی ترتیب یافته بود و اشیاء شخصی پادشاه فقید در آن موزه جای داشت. اما در حالی که انوالید به‌جای خود باقی است، امروزه نه از جنازۀ رضاشاه اثری است و نه از مقبره و آن اشیاء خبری. «تو گویی که بهرام هرگز نبود».

حال که از این مقوله سخن رفت بشنوید داستان غریبی را که نگارنده از زبان شادروان مسعود معاضد شنیده‌ام:

زمانی که ژنرال نجیب کودتا کرد و ملک فاروق را از تخت سلطنت به‌زیر کشید، معاضد سفیر ایران در مصر بود. او می‌گفت اندکی بعد از کودتا و استقرار دولت جدید، از من به کاخ عابدین دعوت شد. دیدار اقامتگاه شخصی ملک‌فاروق در کاخ عابدین مرا بهت‌زده کرد خصوصاً اشیائی که یادگار هوسرانی‌های پادشاه مخلوع و برخی عادات عجیب و غیر عادی او بود. ما البته شنیده بودیم و کم و بیش می‌دانستیم که فاروق به بیماری دستبرد زدن مبتلاست و اشراف مصر چون از این قضیه اطلاع دارند وقتی پادشاه را به شام یا ناهار دعوت می‌کنند به‌جای قاشق و چنگال طلا، برای او قاشق و چنگال مطلاّ می‌گذارند.

اما آن روز مرا خواسته بودند تا از سرنوشت نشان و مدالی که به‌طرز اسرارآمیز از جنازۀ مومیایی شده رضاشاه به‌سرقت رفته و اقدامات سفارت برای بازیافتن آنها بی‌ثمر مانده بود، آگاهم کنند.

رئیس تشریفات کاخ ریاست جمهوری گفت اینها را در کلکسیون خصوصی فاروق پیدا کردیم و چون به پادشاه و دولت ایران تعلق دارد لازم دانستیم در اختیار شما بگذاریم تا به تهران انتقال یابد…

 
کلیدواژه ها: , , , , ,
 1. جوادی says:

  با درود بر روان ابر مرد تاریخ ایران زمین رضا شاه کبیر: رضا شاه هرگز نمرده ونخواهد مرد همانطور که فردوسی نمرده است.

 2. Khashayar says:

  Shoma va rahbarane khaen ve gheyre iranitan nemifahmid va nakhahid fahmid ke Reza shah ke bod va baraye Iran va irani che kard, shoma khaenine mozdore mihanfroosh hargez nakhahid fahmid ke agar Reza shah nabod Irani be in vosat vjoud nadasht ke shoma kaftaran intor be gharate an bepardazid o be jan o mal o namuse in marzo bom dastandazi va tajavoz konid.
  Roozi fra khahas resid ke khone Irani be josh khahad amad va tamamiye shoma mozdoran va ghyre iranian ra be sezaye aemaletan khahad resand va shoma ra be jaei khahad frestad ke rahbaran va emamane gholabi va rastine shomara.
  Be omide an rooz, payandeh Iran va yade pedare Iran Teza shah bozorg gerami.
  In javabe nazar dahandeye shomare 1 bod.

 3. nosrat says:

  IRAN 2 PADESHAH DASHT KE PEDAAR VA MADARESHAAN IRANII BODAND——IN DOOSTE NA DEADEH MAN ) KGHABL AZ MAN EZHAAR NAZAR KARDEH AND MAN 100% MAN MOVAFEGHE HASTAM IRANIIAN BAYAD ZENDEGEI MAAHALLE EGHAAMAT-E- REZAASHAH E-E BOZORG VA SHAHASHAH ARYA MEH RA -BA BA MAEIKEL JAKSONHA — MILIONERHAYE USA:LORDHAYE ENGELISSHA BA TAAMAME PADESHAHAN DONYA —POOLDARAN ——–VA BAZAREIAAN IRAN VA KHNEHAYEH ROOASSAYEH BAKHTEIARY HA DAR HAMAN GHAALEHHAYE KOOHHAYEH BAKHTEIAAY -VA BAZAAREIHAYEH IRAN DAR 31 SAALL GOZASHTEH -VA VA VA MOGHAYESSEH FARMAEAD —AZ NAZAR YEK IRANEI BEDOONE-E- TAAVAADJOH BA AAGHAYEDE SEYAASEI -YA MAZHABEII VA ZAHAMAT 2 PADESHAH –VA TAAMAME IRANEIAANE IRANDOOST -BE NAME OO NESHAN DAR 150 SAALL GHOZASHTEH MOGHAYESSEH BEI TARAFANEH BE FARMAEAD OOBASS EZHAAR NAZARE SEYAASEIIII NA -NA -NA – NA

 4. رضا says:

  در مطالعه تاریخ چند هزار ساله ایران، مردی به مردی رضا شاه ندیدم

  روحش شاد … روحش شاد

 5. ghahreman says:

  سلام خدا را شکر دیگر این وصله به رضا شاه نم یچسبد ولی بعدی ها این صداقت را نداشتند واین ها ……؟

 6. بهروز says:

  ” دو رگه ” ؟! از شما ها بعید بود. مایکل جکسون سیاهپوستی بود که با عمل جراحی ( خواسته یا ناخواسته ) رنگ پوستش روشن تر شد. می گویم ناخواسته چون صحبت از عمل ناگزیر به علت مشکلات حاد پوستی هم در مورد ایشان شده. لطفا دو رگه را تصحیح کنید.

 7. افشا says:

  قاجار اگر چه ضعیف عمل کرد و با پیشرفت روزگار نتوانست دمساز شودو عقب مانده شد حرفی در آن نیست و آن عقب ماندگی را میتوان تا عصر صفویه دنبال کرد که برادران شرلی انگلیسی به ایران آمدند تا برای ما توپ بسازنند و ما توپ سازی را نیاموختیم و رفته رفته برای هر چیز خود به غربیان محتاج شدیم.نود در ضد این احتیاجات در زمانهای بعد از رضا شاه بوده است و البته جیب بری اسلامی هم با شتاب بیشتری نسبت به سلسله پهلوی ایران را دارد عقب متانده میکند. قاجار هر چه که بود ولی نوکر بیگانه نبود دنبال استقلال خودش بود ولی نتوانست آن استقلال را داشته باشند زیرا رضا شاه با حمایت بیگانه در سال ۱۲۹۹ کودتا کرد و نوکری بیگانه را پذیرفت و بعدا خواست که مثل قاجار ها مستقل باشد دمش را گرفته و تبعیدش کردند و پسرش را با دو کودتای ۱۳۲۰ و ۱۳۳۲ در قدرت نگه داشتند تا نوکر دیگری مثل خمینی بیاید و بیشتر از سلسله پهلوی نوکری کند
  سی سال پس از مذاکرات مخفیانه با سولیوان!
  http://efsha.squarespace.com/blog/2008/5/13/650514778644.html

  ملایان همان سیاست زمان شاه را که وابستگی در خط سرمایه داران خوار و نوکری برای منافع آنان است را ادامه میدهند
  شاه ماسک ایران باستان گرایی و کورش بازی واریا بازی را برای فریب برگزیده بود ولی ملایان ماسک اسلام ناب محمدی و انقلابی را برای فریب ملت بر گزیده اند.اشغال دو کشور افغانستان و عراق با کمک ملایان و نوکری اینان برای ارباب صورت گرفت تا دو جمهوری اسلامی در اطراف ملایان جایگاه آنان را تحکیم کند.حکومت ملایان همچون حکومت شاه بورژوازی کمپرادور و یا دلال تولیدات بیگانه است منتها هار تر و نوکر تر پس آدم کش تر و جانی تر از شاه هم عمل میکند که در سازش های خمینی و گروه همراهش با سرمایه داران جهان خوار در کنفرانس گوادولوپ و اکتبر سورپرایز ۱۹۸۰ و ایران کنترا خودش را نشان داده است خمینی که ارتباطش یک لحظه هم با آمریکا و طیف ضد انسانی جمهوری خواهان آمریکایی قطع نشد یکی از بزرگترین بر چسبش ب بمخالفان خودش این بود که مخالفان خودش را آمریکایی مینامید و در عین حال از ریگان کیک قبول میکرد و انجیل امضا شده.
  سرمایه داران جهان خوار
  http://efsha.squarespace.com/blog/2009/9/16/968384534225.html
  ملتی که به این راحتی گول بخورد حتما بعد از خمینی به روزگار خمینی و استقلال نداشته اش حسرت خواهد خورد هم چنان که برای روزگارپهلوی امروزه عده ای حسرت میخورند.ایرانیان عزیز لطفا از خواب بیدار شوید.در نود سال اخیر حکومتگران ضد آزادی و نوکر بیگانه بوده اند وخیلی شرمندگی دارد که امروز هم اپوزیسیون از این دو دسته خائن به ایران و ایرانی تشکیل شده باشد برای این که متوجه منظورم بشوید لطفا لینک زیر را مطالعه کنید:
  http://efsha.squarespace.com/blog/2009/2/1/589198939324.html
  با تشکر از خواندنیها که انصافا این بار امکان تبادل آرا را میسر کرده است