Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > کردستان به فراخوان اعتصاب پاسخ مثبت داد + ویدئو خبری بی بی سی
اعتصاب کردستان

کردستان به فراخوان اعتصاب پاسخ مثبت داد + ویدئو خبری بی بی سی

۲۳ اردیبهشت ۱۳۸۹

گزارشهای رسیده از ایران حاکی از آن است که فراخوان گروههای سیاسی برای یک اعتصاب همگانی در روز پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت  ، در شهرهای کردنشین به نتیجه رسیده و اهالی کردستان ایران با شرکت در این اعتصاب  جمهوری اسلامی را در برابر چالشی بزرگ با مخالفین خود قرار داده است . از زمان اعتصاب در بازارهای تهران وشهرستانها در مهرماه سال گذشته اینجا هرگز اعتصابی به این وسعت در ایران صورت نگرفته بوده است . البته به دلیل عدم امکان حضور خبرنگاران خبرگزاریهای  مستقل  ، جزئیات این اعتصاب نتوانسته آنطور که باید و شاید  در معرض افکار عمومی قرار گیرد ولی گفتگوی شاهد های عینی و تصاویری که از مغازه های بسته و خیابانهای بدون رفت و آمد به خارج از کشور رسیده است نمایانگر وسعت این حرکت در بین مردم کردستان است.

همچنین پخش برنامه های بی وقفه تصویری از سفر سال گذشته سید علی خامنه ای به کردستان که در طول مدت زوز از سیمای جمهوری اسلامی پحش می شد ،  بیانگر  آن است که رژیم تلاش می کند ضمن نشان دادن چهره مهربانی  از رهبر جمهوری اسلامی بین اهالی کردستان ،  محبوبیت او را در بین ایرانیان کرد القاءکند . نوار نمونه از این  این برنامه ها را در اینجا ببینید .به غیر از گزارشهائی که در سایتهای خبری دیگر منتشر شده است ، وب سایت فعالین حفوف بشر در گزارشی که در اوایل بعد از ظهر منتشر کرده می نویسد:

«برگزاری اعتصابات در شهر سنندج در بالاترین سطح بوده و این شهر امروز کاملا به صورت تعطیل درآمده است. درصد قابل توجهی از مغازه ها و حتی دستفرشی های این شهر به نشانه اعتراض به اعدام های نوزده اردی بهشت، اقدام به تعطیلی محل کسب خود نموده اند.مغازه داران خیابان های فردوسی، شش بهمن، گذر، نمکی و .. بصورت کاملا منسجم اقدام به تعطیلی مغازه ی خویش کرده بودند.هم چنین در شهر نوسود میان مردم این شهر و نیروهای انتظامی درگیری به وجود آمده و نیروهای انتظامی برای متفرق کردن مردم اقدام به تیراندازی هوایی کرده اند.گزارشات رسیده از شهر مریوان، بوکان، دیواندره، مهاباد، اشنویه و چندین شهر دیگر نیز حاکی از گستردگی شرکت کنندگان در این اعتصاب سراسری است.» اینجا این سایت خبری فیلمی را که در زیر می بینید همراه گزارش خود منتشر کرده است.

تلویزیون فارسی بی بی سی نیز در برنامه های خود در گفتگو با شاهدان عینی به گزارش این اعتصاب پرداخت که نوار بخشی از آن را در زیر می بینید:

 
کلیدواژه ها: , , , , ,

 1. امين says:

  بکشید زیراباکشتن جوانان کردستان ،اتحاد ویکپارچگی رابه کردستان هدیه می کنید
  فرزاوشیرین راکشتیدامادرهمین هفته شاهدتولدفرزادهاوشیرین هابودیم دست مریزاد ای کردستانیهادروبرشما

 2. علي says:

  مابرای مبارزه نیازبه اعتصاب داریم خصوصا درشهرتهران بخش حمل ونقل اگراعتصاب نمایدکمرجمهوری اعدام شکسته می شود

 3. roonak says:

  vay bar ma ke lalai kodakane sarzamineman bayad naleha va zajehaye shirin bashad.sharmandeim farzade aziz
  ………………