Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > سرمقاله > بیانیه موسوی و خطری که جنبش سبز را تهدید می کند
artcile
بیانیه موسوی

بیانیه موسوی و خطری که جنبش سبز را تهدید می کند

۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۹

غیرتی که از طرف پاره ای از فعالان جنبش سبز نسبت به میر حسین موسوی و مهدی کروبی و سایر چهره های شناخته شده وابسته به جنبش سبز مشاهده می شود ، هماننند احساساتی است که در گذشته و حال نسبت به خمینی ابراز می شد و می شود .باید به حساب هر کس که بالای چشم یار ابروئی دید رسید !

دیگر کسی از بیم ترور شخصیت جرات نمی کند سخن بتهای ساخته شده را نقد کند . بیاینیه هارا باید آنگونه تفسیر و تاویل کرد که با سلیقه هواداران همخوان باشد و به پر قبای کسی بر نخورد  و گرنه باید از آن به عنوان حرکتی برای تفرقه اندازی و مخالفت با جنبش نام برد .

هر قلمی در هر زمینه ای که خلاف میل هواداران چپ و راست باشد باید غلاف شود . اگر آن قلم به گردش در آید ، باید آماج ناسزا و فحاشیهای چارواداری  شود . از آوردن آن ناسزاها برای رعایت عفت کلام می گذریم .

دیگر کسی از بیم ترور شخصیت جرات نمی کند سخن بتهای ساخته شده را نقد کند

دیگر فعالان این میدان نیز از این هواداری بی منطق بی بهره نیستند . سر مقاله خواندنیها در باره سخن خانم شادی صدر که گفته بود « من چندان فرقی بین حجت‌الاسلام صدیقی با هر یک از پسران تازه‌بالغ دیروز و مردان طرفدار حقوق بشر و حقوق زنان امروز نمی‌بینم» با رگهای سیخ شده از غیرت هواداران ایشان روبروشد و جز چند نفر کسی نگفت که چنین سخن یاوه و بی پایه ای از زنی که داعیه روشنفکری دارد بعید است اینجا .

یا اینکه ، خدای ناکرده دوستانی که شعار « هر کدام از ما یک رسانه » را آویز گوش کرده اند به وظائف یک رسانه واقف نیستند و یا این که هستند ، ولی این شعار را بر حسب سلیقه خود تفسیر می کنند .

وظیفه یک رسانه آن است که آقای میر حسین و میر حسن موسوی را در معرض سوال بگذارد و از او بپرسد چرا برای اعدام ۵ جوان ایرانی با تاخیر واکنش نشان داد . وظیفه رسانه آن است که از رسانه های دیگر چون رادیو فردا سوال کند در کجای  اعلامیه نیم بندآقای موسوی جنایت رژیم محکوم شده است که برای ارضای سلیقه کاربران ، از تیتر «میرحسین موسوی اعدام‌های اخیر را محکوم کرد »استفاده می کند اینجا .وظیفه رسانه آن است که از آقای مهدی کروبی سوال کند چرا در  مورد اعدامهای اخیر واکنشی نشان نداده است .

حقیقت آن است که در بیانیه آقای میر حسین موسوی تنها دو نکته به چشم می خورد . یکی اینکه ایشان از صدور احکام اعدام «شگفت زده » شده اند و دیگر اینکه این احکام بر خلاف آنچه ایشان به عنوان«عدل علوی » می شناسند است اینجا .

یک رسانه وظیفه دارد از ایشان سوال کند مگر صدور احکام اعدام فله ای در جمهوری اسلامی رویداد تازه ای است که باعث شگفتی شود ؟ این سنت از بدو انقلاب سابقه داشته و مبتکر آن هم همان امامی است که آقای موسوی نهایت ارادت را به ایشان دارند .

در باره نکته دوم نیز باید به ایشان گفت که جنایت اخیر رژیم و اعدام دسته جمعی جوانان ایرانی  همان «عدل علوی » است که رژیم جمهوری اسلامی برای ملت ایران به ارمغان آورده و با آن عدل علوی مدینه فاضله متفاوت است .

امیدواریم اگر سخنی خطا گفته شده فعالین جنبش سبز که ما نیز خود را عضوی از آن می دانیم ، به جای ناسزا و فحاشی ما و دیگران را متوجه خطا کرده و از این بحث میهنی به آسانی نگذرند .

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,
 1. لیلی says:

  چه عجب ! بعد از مدتها مدح و ستایش بالاخره یک نفر مرد پیدا شد حرف حساب زد،(البته اگر طعنه های نیک آهنگ کوثر رو در نقد آقایان ،فقط به حساب شوخی بگذاریم!؟!؟!)
  پ.ن.:البته من در مورد صحبت شما درباره خانم صدر موافق نیستم چون هر کامنت یا مطلبی راجع به مقاله ایشون خواندم یک خط در میان فحش و بی نزاکتی به ایشون بود!

 2. H.K says:

  دستگیری موسوی، برای جنبش کاملا “بدون منفعت” ارزیابی میشود. با دستگیری وی آب از آب تکان نمیخورد. بمحض اینکه داعیه ی رهبری جنبش را سر دهد، دستگیر خواهد شد. وقتی‌ به وقاحت حکومتیان واقف هستیم، چرا اینهمه انتظار از کسی‌ را داشته باشیم که خودش هم می‌داند که “وجهه‌ ‌ای همه‌گیر” در بین تمامی طیفهای جنبش ندارد ؟؟

 3. رضا says:

  ارابه خونریز انقلاب ۱۳۵۷ را بیش از ان وپیش از ان که ایت…خمینی به راه اندازد دو گروه چریکی فدائیان و مجاهدین خلق وتفسیر های انقلابی از اسلام علوی توسط دکتر شریعتی در اوائل دهه ۵۰ در دستور کار خود قرار دادند.خمینی تنها به دلیل پشت سر داشتن پیشینه مخالفتی ملایم با شاه و اما پشتواته گسترده توده ای توانست بسرعت بر ارابه ای که داشت به حرکت در می امد سوار شود وارابه ران گردد.پس چندان تفاوتی نمی کرد که ارابه ران کیست.مهم این بود که این ارابه اساسا به حرکت در نمی امد.جنبش سبز با رهبری نسبی موسوی می کوشد یا قرار است بکوشد که این ارابه خونریز را از حرکت باز دارد.بی دلیل نیست که انقلاب را ماسکی بر چهره مرگ نامیده اند.اگر این ارابه از حرکت باز ایستد وولی فقیه بر نشستن بر ان پا فشاری نماید ارابه بی حرکت را مردم بغل کرده ودر موزه ایران باستان جای خواهند داد.ازادی انتخابات وبیان واعتراضات و رسانه ها و…. چرخهای سهمگین ارابه را از حرکت باز خواهد داشت.

 4. خواننده says:

  درود
  شماها تو خارج نشستید و نسخه می پیچید. اگر جرات دارید بیایید داخل و مبارزه کنید که متاسفانه این را هم ندارید. میر حسین به موقع واکنش نشان داد و با توجه به محدودیتهای شدید اعمالی رژیم در داخل بیانیه بسیار خوبی بود. ما که در داخل هستیم کاملا از ایشان پشتیبانی می کنیم. شماها بهتر است ساکت شوید و فقط دنباله رو ما باشید.
  بدرود

  • H.K says:

   “شماها بهتر است ساکت شوید و فقط دنباله رو ما باشید”، با این جمله شما هم که برای ما نسخه پیچیدی !! جنبش چه نیازی به دشمن دارد، وقتی‌ دوستانی مثل شما دارد ؟؟

 5. سپاه سبز says:

  تا به حال از خود پرسیده اید که اینگونه نقادی ها از کسانی که در داخل حکومت استبدادی و در زیر شدید ترین فضای رعب و وحشت همین حرکتها و صحبتهای مختصر و به قول شما با مضمونی نه چندان رادیکالی را انجام می دهند و در اوضاعی که جنبش بیش از همیشه نیاز به اتحاد دارد ، چه سودی به حال جنبش دارد و یا چه دردی از جنبش دوا می کند جز آنکه بین برخی از نیروهایی که به عقاید شخصی خود بیش از اهداف جنبش سبز بها می دهند با بدنه جنبش شکاف ایجاد می شود.
  اگر این نوع نگاهها و صحبت های تخریبی از سوی مزدوران نظام انجام شود که مخصوصا در ایام خاصی ( مثلا نزدیک شدن به ۲۲ خرداد) نیز انجام می شود چندان مورد اعتنا نمی باشد چرا که هوش سرشار جنبش سبز به راحتی اینگونه نگاههای تفرقه افکنانه را در می یابد ولی اگر دوستان اینور آبی و اونور آبی با بیژامه پشت کامپیوتر نشسته اند و به همه کس و همه چیز جز خودشان با نگاه منتقادانه برخورد می کنند باید گفت لطف کنید و اول از همه خودتان پا در میدان بگذارید و آن چیزهایی را که دوست دارید بقیه بگویند ، فریاد بزنید ، آنوقت ببینید چه تعداد از جنبش را با خود همراه کرده اید در غیر اینصورت لطف کیید نظراتتان را تا زمان سرنگونی حکومت دیکتاتوری نگاه دارید که تا آن زمان اتحاد ما بزرگترین نیروی ماست.

  • H.K says:

   از کامنت مستدل شما ممنونم

  • peerooz says:

   جناب جنبش سبز،
   آقا جان حوصله داری؟ یک عده از ما از این راه نان میخوریم ( یعنی یا از آگهی و یا از کمک های دولتی وغیره ) و بقیه هم دلمان با این حرفها خوشست . سی و یک سال است خوشست. به جایی هم بر نمیخورد یعنی کسی گوش نمیدهد و تاثیری ندارد . خود گویی و خود خندیست. بگذار خوش باشیم دیگر . چه کار داری؟

 6. امير says:

  در مورد مقاله خانم صدر با شما موافقم . از زنی که ادعای فرهیختگی و روشنفکری دارد ، بعید می نمود که مثل مادر بزرگهای عهد قجر ، این طور یک جانبه و بی منطق استدلال کند . البته با عرض معذرت از مادر بزرگهای عهد قجر.

 7. qasiar says:

  از شما و دیگر رسانه هائی که خود را طرفدار جنبش سبز و دموکراسی میدانند در خواست میکنم جمله زیر را در صورت موافقت به روشی مناسب در هر موقعیتی
  به ما استبداد زدگاه تاریخ یاد اوری نمائید تا بمرور بیاموزیم که عقل و خرد کمتر از احساس اشتباه میکنند. اما جمله پیشنهادی:

  هر فردی را ( بدون توجه به القاب و پست و مقام .و….) در هر زمانی بدون هیچ بهانه ای میتوان نقد نمود…

 8. peerooz says:

  جناب دکتر صدر الدین الهی،
  دیروز در یکی از سایت های بسیار معروف فارسی زبان در امریکا ، خلاصه خبری را دیدم بدون ذکر ما خذ. چون اصل خبر را در جای دیگری خوانده بودم به سایت اصلی نوشتم که خبر شما را بدون ذکر منبع گزارش کرده اند و این درست نیست. چند ساعتی طول کشید تا کامنت من با لینک به مطلب منتشر شد. پس از رجوع به سایت دوم دیدم بجای تصحیح ، خبر را حذف کرده بودند. کامنت دیگری فرستادم به سایت اصلی به این مضمون که شامورتی بازی و شتر دیدی ندیدی تنها در فرهنگ ما نیست. انگلیسی زبانها هم لابد از بس دیده اند میگویند Now you see it, now you don’t. که البته تا کنون منتشر نشده و به دلایلی فکر نمیکنم منتشر بشود. در اینجا ، در یک سایت معروف ، وقتی اشتباه یا عمد ما ، رو میشود، به جای تصحیح و عذر خواهی که در تمام دنیا استاندارد درستی و اخلاق و اخلاق حرفه ایست ، صورت مساله را پاک میکنیم . شما که واقعا جامع الشرایط هستید یعنی هم مجتهد اید (دکتر) هم صدر دیند هم الهی و بدون شک پیر خرابات روزنامه نگاری هم هستید ( یعنی ذوالریاستین هستید ) فکر میکنید این همه کاغذ سیاه کردن ( که انهم دیگر نیست ) برای سر گرمیست و یا بعضی یا خیلی از ماها را اگر به مکه هم ببرند یا برویم ، چه بمانیم و چه بر گردیم هنوز همان خواهیم بود که بودیم؟

 9. shad says:

  با دورو،
  در شرایط فعلی‌ چگو نگی‌،مبارزه در خا ر ج از کشو ر باید بطور جدی به بحث عمومی تبدیل شود .
  محو ر‌های زیر شاید بتوا نند منظور مرا روشن کنند.
  یکی‌ از اشکال محو ر ی مبارزه ،موضوع تد ا وم آن است ، حتّی اگر در ابتد ا ییترین ،شگل باشد ،بنا بر این محور بحث باید روی تدا وم متمرکز شود .

  تدا وم مبارزه در خا ر ج
  هر کس یک ستاد
  هر ستاد یک ایران
  ما باید بدنبال آلترناتیو‌هایی‌ باشیم که مبارزه را در ساده‌ترین و پیجیده‌ترین اشکا ل آن روزانه،هفتگی،زنده ومتد اوم کنند
  پایه‌های ابتدا ایی تدا وم مبارزه
  ۱-تمرکز فعالیت در شهر محل سکو انت ۲-حمایت از تمامیت جنبش -۳گذر از مرز‌های ایدئولوژی‌سیاسی و ایجاد محور‌ها ی مناسبتری در جهت تکامل در شهر محل سکو نت-۴- هر شهر باید تبدیل به تریبونی برای ایران شود -۵-داشتن میز ها و جا در افشا گری در مرا کز شهر‌ها بطور همیشگی،یک با ر در هفته و یا ماهی‌ یک با ر ،بصورت،پاتوق-۶-سا زما ندهی نما یشگا ه در کتابخانه‌ها منزا‌های دانشگا ها،شهر داری ها…۷-یک نفر بیکار میتوا ند خلاصه اخبار ایران را به زبان کشور محل خود در شهر محل سکو نتش،روزانه ترجمه کرده و روز آنه به احزاب و …میل کند –۸-جا
  یگزین کردن ترا کت ‌های افشا گری با اعلامیه ی طولانی که خود نگا رش گران هم آنها را نمیخوان .قابل توجه برای یک آکسیون جها نی‌ مدا وم در حمایت از جنبش در ایران —در سراسر جهان ،میتوانیم روز‌ها ی دو شنبه هر هفته رادر مرا کز شهر‌ها جمع شده و با تد ا رک آکسیون‌ها ی،یاد روز ۲۵ خداد ،روز قیام آرش و ا ر مردم را علیه نطق خا منه ی گرامی داشته و این روز را به عنوان روز ملی‌ مقومت گرامی داریم

 10. peerooz says:

  ” تجلیل ایرانیهای امریکا از رضا بدیعی”
  “و دیگر همه از من نپرسند که تو چه جور نامسلمانی هستی که اسمت صدرالدین الهی است.”
  با عرض معذرت ، مجتهد را پس میگیرم و اگر نادرویشید ، ذوالریاستین را هم کنار میگذارم ولی پیر خرابات را نمیشود دست زد. و اگر شرکت در مجالس بزرگداشت و مراسم دیگر، فرصتی برای خواندن کامنت ها گذشته باشد ، و اگر سکوت علامت رضا باشد (!؟) ، باید گفت پیر مغان با تایید نظر حل معما کرده اند. نمیدانم این تایید “سر گرمی” ست یا “مکه رفتن” و یا هردو.

  • peerooz says:

   جرس از بهار می‌ترسد؟ هوشنگ اسدی

   http://news.gooya.com/politics/archives/2010/05/104812.php

   خیلی زودتر از آنکه تصور میکردم شاهد غیبی به امداد آمد و خواب خوش مرا بهم زد و به این نا پخته نشان داد که افتضاح وسیعتر از آنست که او تصور میکرد و تنها محدود به تجربه او نیست. معنی سکوت را فهمیدم که سالها طول میکشد تا پخته شود خامی. ممنون.

 11. ساویز - د says:

  امان از تفرقه. دوستان عزیز در این برهه از تاریخ کشورمان، باید یا سبز بود یا زرد، شق سومی‌ وجود ندارد. نوشتن اینگونه نظریات، به مثابه آب ریختن به آسیاب دشمن است. آنهم دشمنی که هراسان از عاقبت محتوم خویش بی‌ محابا میکشد. لطفا به خود آیید و سخن به وقت بگذارید.

 12. سیاوش says:

  نمی دانم این حرکت به اصطلاح سبز که تمامی شخصیت ملی ما را لگد کوب و پایمال کرد چه نفعی به مردم و نظام دارد.
  امیدوارم سرعقل آمده و بیشتر از این آب در آسیبا دشمن اصلی ملت و مملکت نریزید
  اینها همانهایی هستند که اگر پا در هر محل بگذارند آنجا را نابود ساخته و به بچه و زن و هیچ فرد رحم نمی کنند
  نپندارید که استبکار دوست ماست
  نپندارید که یک یهودی صهیونیست به کسی رحم خواهد کرد
  نپندارید این لیدرهای جرس فردا از دست یاغیانی از جنس فرامنطقه ای گیر نخواهد کرد
  من نصیحت می کنم که بیشتر از این آبروی این سرزمین دلاورمان را نبرید

 13. رضا says:

  با سلام
  نمیدونم واقعا هدفت چی هست چون تو مقالت مثل شمشیر دو لبه حرکت کردی حرفات در مورد اقای موسوی که کند و خفیف جواب و اطلاعیه میده درسته ولی از طرفی موجب سردی جنبش میشه از یک طرف هم حق با جنبش که توی شرایط خفقان ایشان توی پاریس یا ترکیه نیستند که بتونند اشکارا مخالفت کنند.

  قطعا موسوی در جریانهای اوال انقلاب حداقل مطلع بوده( اگه بخواهیم نگیم دست داشته) ولی ایشان الان کاملا تنها نقطه اتکا و امید مردم به رهایی از دیکتاتوری هستند
  و مردم مجبورند بین بدتر و بد یکی رو انتخاب کنند

  ما باید از شر یهودی مذهبان واقعی مثل احمدی نژاد عسگراولادی مصباح که شجره نامه انها برای همه مشخص هست به کمک ایران و اسلام واقعی رها شویم