Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > فرهنگ ایرانی > محمد رضا شجریان و مرتضی لطفی در جشن هنر – ویدئو
شجریان در جشن هنر

محمد رضا شجریان و مرتضی لطفی در جشن هنر – ویدئو

۲۷ اسفند ۱۳۸۸

Get the Flash Player to see this content.

جشن هنر شیراز که تا پیش از انقلاب برگزار می شد دارای جنبه های نیک و زشتی بود که کمابیش اینگونه جشنواره ها  را می آلاید .   اگر از محتوای ناهنجار  برنامه های به اصطلاح “مدرن” که با فرهنگ و هنر ما فرسنگها فاصله داشت و بیگانه بود بگذریم، این جشنواره  حاوی مضامینی بود که به مرور زمان بارور می شد و  ما را به گستره هنر ایرانی نزدیکتر می کرد . اگر شهرت کنونی  داریوش و ابی رامدیون تلویزیون ملی ایران بدانیم ،نخواهیم توانست  نقش جشن هنر شیراز را در نامداری بسیاری از هنرمندان ایرانی، از جمله   محمد رضا شجریان نادیده بگیریم .

 
کلیدواژه ها: , , , , ,

 1. مینا ملکی says:

  اینکه نیک بود یا بد بود از نظر کی منظورتان است؟ آیا از همین الان میخواهید نظر خود را به دیگران تحمیل کنید و دم از آزادی هم میزنید. من از جشن هنر شیراز خیلی خوشم میامد اما نه برای زنجموره های شجریان و اصلا هم از موسیقی سنتی ایرانی خوشم نمیاید. من جشن هنر را برای اینکه خودم بازیگر تاتر بودم دقیقا برای همان بخشهای آوانگاردش دوست داشتم. همان بخشهایی که شما ننگ میدانید برای من زر بود. فراموش نکنید که ایران مال همه ایرانیان است و شما هرچه میخواهید شجریان گوش کنید و بگذارید بقیه هم سلیقه های خودشان را داشته باشد. درود بر برگذارکنندگان جشن هنر شیراز کهسی سال پیش هم تنگ نظری شما را نداشتند.

  • Manuchehr H says:

   اگر اجازه بدهید ، به نظر ما اجرای نمایشنامه «خوک و آتش » نه این که هنری برای ما به ارمغان نیاورد ، بلکه موجب شد که دستاویزی به روحانیون داده شود تا مردم را بشورانند . نظر شما برای ما محترم است و منتشر شد ، اجازه بدهید ما هم نظر خود را حفظ کنیم .

 2. شش says:

  بعد از سی سال هنوز به همان شکل آخوندهای روضه خوان می اندیشید. چه کسی گفته یا خواسته شما نظر خود را حفظ نکنید. آیا آزادی و دموکراسی بجز دفاع از حق دگر اندیشان است؟ بدبخت جامعه ای که آخوند و کشیش و طالبان و کمونیزم و هر ایدولوژی تنگ نظرانه دیگری فرهنگش را تعیین میکند. بجای زیر بغل آخوندها و طالبان را گرفتن که جامعه را “میشورانند” شجاعت اخلاقی این را داشته باشید که آنها را به تمکین به قانون و حقوق بشر مجاب کنید. قرار نیست قانون مانند اکنون بر اساس فرهنگ عقب افتاده ترین اقشار جامعه تعریف شود و هرکس سلیقه آنها را برنتابید با چماق و گلوله پاسخ داده شود. در یک جامعه متمدن اقلیتها هم حق دارند، آری هرکس از موسیقی خوشش نیاید آن موسیقی را گوش نمیکند وهرکس از نمایش “خوک و آتش” خوشش نیامد به دیدن آن نمیرود. مگر آخوندها یا هرکس دیگر را با زور به دیدن آن برده بودند؟ تکلیق آنها که از همین نمایش خوششان میامد چیست؟ شما با پایمال شدن حق آنها ظاهرا مشکلی ندارید، فقط برای آخوندها ناراحتید. مگر آخوندها مردم را علیه بهایی ها و سایر اقلیتهای مذهبی هم نمی شوراندند. آیا آن کارشان را هم حمایت میکنید؟