Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > نگاه تصاویر > تصویر استثنائی از جوانی محمد رضا شاه
محمد زضا شاه

تصویر استثنائی از جوانی محمد رضا شاه

۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۹

 
کلیدواژه ها: , , ,

 1. مهناز says:

  ای مرد ای نازنین یگانه انسانی که دلت برای میهنت سوخت و در غربت تاب و تحملت نبودو جان به جان افرین تسلیم کردی درود بر تو که بی تو زندگی چون جهنمی گذشت و بر من زندگی چون پائیزی در عزای نبودنت خون گریست.

 2. نازی says:

  ای دیکتاتور سابق که سالها نوکری آمریکا را کردی اما بهت حتی اجازه ندادند که در کشورشان بمیری تو خبر نداری که آخوندها روییت را سفید کردند و در مقابل رژیم جنایتکار تو آنها صد مرتبه بیشتر جنایت کردند. دیکتاتور سابق بدان که سرنوشت آدمکشان حاکم فعلی نیز از سرنوشت تو بدتر خواهد شد و به زودی این آدمکشان نیز به آشغالدانی تاریخ مانند رژیم تو سپرده خواهند شد!

 3. مهناز says:

  ای دیکتاتور کاشکی عمر جاودانه داشتی کاشکی باز هم بودی و به دیکتاتوری ات ادامه می دادی اگر دیکتاتوری رساندن نان به سر سفره هابود اگر دیکتاتوری معنایش ترویج ترقی و تحول بود اگر دیکتاتوری به معنای پیشرفت در سازندگی و علم و صنعت و دانش بود اگر معنایش پیشرفت در اموزش و پرورش و بهداشت و درمان بود اگر پیشرفت در ساخت و ساز دانشگاه و مدرسه بود اگر بخشیدن ازادی به زنان و مساوات بین زن و مرد بود اگر بخشیدن ابرو حیثیت به ایرانیان در کل جهان بود کاشکی عمر جاودانه داشتی و به دیکتاتوری ات ادامه می دادی اگر دیکتاتوری معنایش نجات جان ۷۰ میلیون ایرانی در حال حاضر بود و ضد تیاهی و فلاکت مردم ایران بود کاشکی هرگز نمی مردی و بازهم سایه ی دیکتاتوری ات بر سر ملت ایران بود من عاشق اینجور دیکتاتوری ام.

 4. فریبرز says:

  خدمت نازی عارضم که متاسفانه تا زمانی که امثال شما نوعی ها در ایران زندگی میکنید لیاقت شما همین حکومت است که دارید ضمنا اگر شما کمی تاریخ تحولات ایران را بدون مغرضانه مرور نمایید برایتان ثابت خواهد شد کدام رژیم ایران را بصورت دیکتاتوری اداره مینماید.

 5. SAHAND says:

  REZA KHANE MIRPANJ 21 SAL
  MOHAMADREZA KHANE MIRPANJ 25 SAL
  MAHMUD KHANE MIRPANJ BANA BE GOFTEYE AGHAYE MASHAI 16 SAL YANI TA SALE 1404

 6. mitra says:

  Shahan Pahlavi behtarin shahan iran boodand va dar tarikh iran hamishe javdan va bozorg khahand maad. Rooheshan shaad.

 7. علی says:

  درود به روان پاک این مرد بزرگ. خدا وند ما را ببخشد که کفر نعمت کردیم

 8. سپهر says:

  فقط یک بار به مظاهر و یادگارهای دوره اش نظری بیندازید ببینید ایران آنموقع چطور بود و الان چطور است؟ آنموقع چقدر مغرور بودیم و همه چیز داشتیم اما ناراضی بودیم. به اندازه خودمان و بیشتر از همه ی کشورهای منطقه اقتصاد داشتیم ، هنر داشتیم ، فرهنگ داشتیم ، امنیت داشتیم ، اعتبار داشتیم اما حالا چه؟ ببینید سفارتخانه ها به ایرانی ها چطور ویزا می دهند

 9. حسین says:

  ای دیکتاتور سابق . خدا رحمتت کند.
  چونکه تو یک کم اذیت می کردی بیشتر خوب بودی.
  این آخوندها پدرما ایرانی ها را در آورند.
  در هر حال خدا رحمتت کنه چون وقتی بودی ایران را ساختی هر چند که گاهی هم یک کمی ظلم می کردی.
  ای خامنه ای دیوانه ای کاش تو هم مثل محمد رضا فقط یک کمی بد می بودی.
  ولی افسووس

 10. Ashiyeh says:

  ای نور به قبرت بباره که هنوز هم هر چی‌ داریم از سر تو و پدرت هستش. منو عفو کن که در راهپیمائی تاسوعا و عاشورای ۵۷ روی بچگی‌ در تظاهرات بر ضد تو شرکت کردم.

 11. Arart says:

  Roohat Shad Ay bozorgmard Iran-Zamin .The Tree could be recognized by its fruits.

 12. niman says:

  جالبه ۳۰ سال گذشته اما هنوز که هنوز در موردش اظهار نظر می کنند . دلم میخواهد از این خانمها و آقایانی که نامبرده را دیکتاتور می نامند بپرسم شما زمان شاه فقید چند سالتان بود ؟ بچه های قرتی که دو تا کتاب خونید و فکر می کنید علامه دهر هستید شما حتی نمی توانید کلمه دیکتاتور را معنی کنید ؟ تا کی می خواهید حرفهای گنده بزرگتر از دهتنان بزنید – همگی خفه بشوید که همه ایرانیان را به خاک سیاه نشونید با همین کلمه ؟ هرچه که به سر شما باصطلاح روشنفکران بیاید حقتان هست ؟ ما همه چی داشتیم در زمان شاه فقید . یکی از با افتخارترین کشورهای دنیا بودیم – دیگه باید خواب آن زمان را ببینید – نه که شما نوکری نمی کنید ؟ وای که دیگه حالم بهم می خوره از این اصطلاحات نوکری ، دیکتاتور >>>>>>>>>>>>>>

 13. Hoda says:

  Drood bar Mard boozorg tarikh Iran, Shahanshah Aryamehr.

  He is in peace because all Iranian when talking of him would say God bless him, and instead Roohoulah and Khomanin are in daily shit as people would say nasty things to them.

  javid Iran

 14. اوستا says:

  ای دیکتاتور عزیز، ما احتیاج داریم به کسانی که نفتمان را بفروشند و قدری به عنوان پیشرفت و ترقی جلومان بیندازند. بعد هم به جرم کتاب خواندن زندانیمان کنند و میراث مشروطه را جلو سگ ها بیندازند. همه را به جز نمایندگان حضرت ابوالفضل که مرتب دست تو را می گرفت سرکوب کنند و گندش که درآمد صدای انقلاب را بشنوند و سوگند یاد کنند که از آن به بعد به قانون اساسی هم یک نکاهی بیندازند. بعدش هم فخر بفروشند که از جلادهای امروزی کمتر آدم کشته اند و شکنجه کرده اند. ای کاش تو عمر جاودان داشتی، ما فقط نان می خواهیم، آزادی و حق تعیین سرنوشت مال خر است. حکومت را اسپرم مقدس تعیین می کند نه مردم پاپتی.

 15. esfandiar says:

  nabod bad nezam erteja sjah eslami Shah iran ra mesl akhondha bi abero va egtesad ra varsheksteh nakard zanan ra layé chador va khaneh neshin nakard har dolar barabar bood ba 7tooman .tagzih rayégan dar madares tahsil raygan har kas mikhast mashrob bokhorad BAR bood;har kas mikhast kabareh beravad kabareh bood masjed ham baz bood barayé akhondhayé mortajé.musicienha azad boodand tamam azadiha bood azadi siasi nabood anham ba pishraft sanati donia bedon mobaerzeh khoshonat amiz bedasat miamad vali moteasefaneh nah Shah in tajrobeh mortaje boodan akhondha ra dasht nah roshanfekran fekr mikardand keh in akhondha cheh fashistahai hastand.beh omid bar garari irani azad va democratique.

 16. سیاوش says:

  ببینم این جناب محمد رضا شما مگه همونی نیست که زمان حکومتش ساواکی ها پدر زندانی ها رو در میاوردن؟ مگه همونی نیست که خسرو گلسرخی و کلی جوون تو زمان حکومتش اعدام شدن؟ مگه همونی نیست که بعد از کودتای مرداد ۳۲ و دولت ملی مصدق حکومت رو از اون مرد ایران دوست گرفت و تا آخر عمر تبعیدش کرد؟ مگر همون کسی نیست که اصلاحات ارضی رو به ایرانی ها تحمیل کرد تا مجلس رو از دست خان ها بگیره و فرمایشش کنه؟
  چه آدم نازنینی، چه گلی

 17. مهناز says:

  اردیبهشت عزیز اگراین اعدام شده ها که چند دانه بیشتر نبودند همان افرادی بودند که بلای ۳۰ ساله دیکتاتوری ارا بر جان و مال و ناموس ما پی ریزی کردند بنده به عنوان یک ایرانی می گویم که از مرگشان متاسف نیستم چرا که چنین افرادی فقط ویرانی ایران را می خواستند همان بهتر که چنین افرادی در قید حیات نباشند که وجودشان باعث بدبختی بود تا خوشبختی برای مملکت ما نتیجه ی افکارشان یک ملت بزرگ و تاریخی را به لجن و فلاکت کشید با عرض معذزت که به این نتیجه رسیده ام چون تلخ ترین تجربه ی تاریخی را با خون و خونریزی روشنفکرانه به خوردمان دادند. اگر دلسوز مردم بودند سکوت اختیار می کردند تا به مروز زمان به تمام خواسته هایشان می رسیدند نه اینکه یک حکومت مردمی را مسلحانه سرنگون کنند می توانستند رفتار مسالمت امیز داشته باشند و به جای خواندن کتاب هایی که ارزش چندانی نداشت کتاب زندگی بهتر و فردای بهتر و صبرو شکیبایی را مرور می کردند که در جامعه فراوان بود بدون هیچ سانسور و هیچ اعدام و ممانعت و ترسی .

 18. SAHAND says:

  DUSTANE AZIZ BIYAID HAMANTOR KEH DAR SALE 1320 REZA KHANE MIRPANJ RA PAS AZ 21 SAL HOKUMATE TERROR VA VAHSHAT VA MOHAMADREZA KHANE MIRPANJ RA PAS AZ 25 SAL DIKTATORI VA ESTEBDAD AZ ARIKEYE GHODRAT BE ZIR KESHIDIM , NAGOZARIM KEH TARHE MAHMUDKHANE KUDETACHI BARAYE HADEAGHAL 16 SAL HOKUMAT BA MARDOME DALIR VA SHOJAEMAN KEH EHTEMALAN AZ TARIGHE MOSHAVERANE RUSSIE U BE SARKARDEGIE PUTIN HEMAYAT MISHAVAD ; BE TAHAGHOGH BEPEYVANDAD VA HAMEH DAST DAR DASTE HAM VA BA HEMAYAT AZ JONBESHE SABZE MARDOMIE IRAN HAR CHE ZUDTAR U RA AZ MASNADE GHODRAT BE ZIR KESHIM.

 19. مهراوه says:

  ای خدا ما کی از دست اخوندها راحت میشیم?

 20. حسن says:

  دنیا سینماست تا سقوط دیکتاتورها را ببینیم حاکمانی که سایه خدا بودند.خداوند را گواه میگیرم در روزی مه الود من و چند دسته دانش اموز را به خیابان اوردند و در همان خیابان سرد زمستانی نشاندند در حالی که کلاس اول ابتدائی بودم هدف گوش دادن به شخصی بود که در مورد انقلاب ششم بهمن صحبت می کرد من فقط ششم بهمن را فهمیدم.پادشاهی که ادعای تمدن بزرگ می کرد در حالی که هزاران کهنه پوش در این مملکت گرسنه و سرما زده پرسه می زدند.