Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > زنان ایرانی > شیرین عبادی: من با تحریم افتصادی جمهوری اسلامی مخالفم
شیرین عبادی

شیرین عبادی: من با تحریم افتصادی جمهوری اسلامی مخالفم

۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۹

شیرین عبادی به مناسیت انتشار کتاب تازه اش به نام “قفس طلائی” در مصاحبه  با نشریه “نوول ابسرواتوار” چاپ فرانسه می گوید من با تحریم اقتصادی علیه جمهوری اسلامی مخالفم ! در این مصاحبه که در شماره ۲۵ ماه مارس آن نشریه منتشر شده است خانم عبادی از جمله می گوید « به نظر می‌رسد که اجرای دقیق قانون اساسی به ما امکان خواهد داد که به سوی یک رژیم پیشرو و دمکراتیک حرکت کنیم» اینجا . توجه شما را به ترجمه این مصاحبه جلب می کنیم :

از غرب چه انتظاری دارید؟
ما از شما انتظار حمایت اخلاقی داریم. آنچه را که در ایران می‌گذرد؛ و سرکوب و فشاری را که مردم در آنجا متحمل می‌شوند بازگو نمائید. در کشور من دو امر غم‌انگیز روی می‌دهد و ایران رکورددار این دو امر است. اول تعداد روزنامه‌نگارانی که زندانی هستند و دوم تعداد خردسالانی که اعدام می‌شوند. بیکاری و تورم بیداد می‌کند. با این همه در طول چند سال اخیر هنگامی که از ایران صحبتی به میان می‌آید بحثی جز قضیه اتم مطرح نمی‌شود. داستان نیروی اتمی در حقیقت حالت درختی را پیدا کرده است که جنگل تجاوز به حقوق بشر را در این کشور از نظرها پنهان نگاه می‌دارد.

به نظر می‌رسد که اجرای دقیق قانون اساسی به ما امکان خواهد داد که به سوی یک رژیم پیشرو و دمکراتیک حرکت کنیم

آیا ایرانی‌ها همه موافق برنامه اتمی نیستند؟

مسأله اتمی هم و غم اصلی حکومت ایران است نه ملت ایران که مشکلات دیگری پیش رو دارد، هزینه زندگی، مسأله مسکن، با اینهمه بعد از انتخابات سال ۲۰۰۹ ما شاهد بوجودآمدن پدیده‌ای گویا هستیم. در تظاهرات عمومی شعارهای مرگ بر چین، مرگ بر روسیه جانشین شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل شده است.چرا؟ زیرا چین و روسیه به وضوح پشتیبانان ایران در شورای امنیت‌اند و نیروگاه اتمی بوشهر را روسها می‌سازند.

آیا جنبش اعتراضی سبز در ایران می‌تواند به واژگونی جمهوری اسلامی منجر شود؟
ـ ما همه می‌توانیم در رویا تصور کنیم که امکان دارد در ایران ظرف یک هفته به یک نوع دموکراسی از نوع فرانسوی‌ یا نروژی دست یابیم بدبختانه این تصور واقع‌بینانه نیست. به نظر می‌رسد که اجرای دقیق قانون اساسی به ما امکان خواهد داد که به سوی یک رژیم پیشرو و دمکراتیک حرکت کنیم. وقتی این مرحله را طی کردیم آنوقت می‌توانیم خواستار تجدیدنظر در قانون اساسی بشویم. چیزی که جای تردید ندارد این است که ایرانیان تصمیم گرفته‌اند که بهای رسیدن به دمکراسی را با تحمل زندان و شکنجه بپردازند. هنگامی که ملتی به این درجه از خودآگاهی وجدانی رسید پیروزیش محتوم است.

آیا شما با تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران موافقید؟

ـ من از مخالفان تحریم اقتصادی هستم. چنین کاری در مرحل اول به مردم ایران که هر روز فقیرتر می‌شوند لطمه خواهد زد. اما در عین حال با قراردادهای بین‌المللی که اسباب آسودگی خاطر رژیم می‌شود به شدت مخالفم. اخیراً خانم مرکل صدراعظم آلمان به شدت به ایران حمله می‌کند. معهذا در سال ۲۰۰۹ آلمان به تعداد قراردادهایی که با دولت ایران امضاء کرده به طور حیرت‌انگیزی افزوده است. به نظر می‌رسد وقتی پای معامله به میان می‌آید مسأله حقوق بشر به دست فراموشی سپرده می‌شود. جز این گروهها سازمانهایی هستند که از سانسور و سرکوب رژیم ایران حمایت می‌کنند این کاری است که شرکت‌های زیمنس و نوکیا به راحتی مشغول انجام آن هستند و با تحویل امکاناتی که تسهیل شنودهای تلفن همراه را میسر می‌سازد به این کار اقدام می‌نمایند و کار نظارت بر s.m.s را آسان می‌کنند. گروهی از موکلان من امروز به دلیل تسهیلاتی که زیمنس برای دولت ایران فراهم کرده است در زندان بسر می‌برند.هم چنانکه شرکت فرانسوی «اوتل سا ت» کمک کرده است تا رژیم ایران امکاناتی را که از سوی B.B.C و یا صدای آمریکا از طریق ماهواره «هات برد» پخش می‌شود سانسور کند.

خوب می‌گوئید جامعه بین‌المللی در این باره چه باید بکند؟
ـ من بیشتر به تحریم‌های سیاسی فکر می‌کنم. بدون قطع ارتباط با ایران. دولتها می‌تواند سفرای خود را از تهران احضار کنند و بجای آنها کاردارها را به کار بگمارند. هم چنان باید از صدور ویزا برای دولتمردان و نظامیان ایران خودداری کنند اما در حال حاضر دانشجویان، روزنامه‌نگاران و کوشندگان سیاسی هستند که به آنها اجازه ویزا و یا ویزاهای تحصیلی یا مجوز شرکت در کنفرانسها داده نمی‌شود تا به اینگونه که می‌توان به این نتیجه رسید که خوب می‌خواهد مردم ایران را تهدید و تنبیه کند نه دولت جمهوری اسلامی را.

ویدئو یکی از جلسات  دادگاهی که به شکایت خانم عبادی علیه روزنامه کیهان رسیدگی می کند را در اینجا ببینید

من بیشتر به تحریم‌های سیاسی فکر می‌کنم
 
کلیدواژه ها: , , , , , ,

Comments are closed.