Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > هراس افکنی با مانور پیامبر ۵ در خلیج فارس + ویدئو
مانور سپاه

هراس افکنی با مانور پیامبر ۵ در خلیج فارس + ویدئو

۴ اردیبهشت ۱۳۸۹

با انجام مانور ” پیغمبر اعظم” بوسیله سپاه پاسداران ، بحث بستن تنگه هرمز که مدتی از اذهان محو شده بود  دوباره زنده شده و به موضوع داغ روز تبدیل شده است  . در باره توان جمهوری اسلامی برای بستن این آبراه مهم  نظرات مختلفی ابراز شده است .در مانورهلی پیشین که در خلیج فارس اجرا شد امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریائی ارتش  گفته بود « ایران توانائی بستن تنگه هرمز در خلیج فارس را دارد و هرکس این مساله را باور ندارد، وارد عمل شود تا واقعیت ها را ببیند» اینجا . سردار جعفری فرمانده  سپاه نیز با او همعقیده بود و در این باره  گفته بود  « ایران می‌تواند تنگه هرمز را به راحتی و برای مدت نامحدود ببندد » اینجا .اما نظر فرمانده نیروهای ناتو در منطقه  چیز دیگری بود . به گفته یکی از فرماندهان ناتو  « تهدیدهای ایران به بستن تنگه هرمز خیالبافی است و گذرگاه‌های بین‌المللی را نمی‌توان بست» اینجا.

با غرق کشتی ۵۰۰ هزارتنی می توان تنگه هرمز را بست ؟

لیکن نوع سلاحهای به کار گرفته شده و تبلیغات رژیم  در مانور اخیر نشان می دهد که جمهوری اسلامی به رغم دم زدن از تلاش برای  امنیت خلیج فارس   تلاش می کند توان خود در بستن این آبراه مهم را به نمایش بگذارد و  با هول و هراس افکندن در دل کشورهای تولید کننده نفت در  منطقه و مصرف کنندگان آن در جهان ، این مساله را تبدیل به سلاح کرده و با آن طرفهای ماجرا و بویژه ایالات متحده را در مساله تحریمها به هراس افکند  .در مورد این رزمایش ،  روزنامه دولتی ایران   به بحرانی که در صورت بستن تنگه هرمز ایجاد خواهد شد اشاره می کند و ضمن بر شمردن توان ایران  می نویسد «وجود ناامنی در تنگه هرمز می‌تواند اقتصاد جهان را مختل نماید و بر اساس اظهارات کارشناسان بین‌المللی، تامین امنیت این آبراه استراتژیک بیش از همه در اختیار “جمهوری اسلامی ایران” است» اینجا .

جمهوری اسلامی برای اطمینان به کشورهای تولید کننده نفت در خلیج فارس مدعی شد که از   کشور قطر دعوت کرده است که در این رزمایش حضور داشته باشد و حتی   خبرگزاری نیمه دولتی  فارس  از « ابراز تمایل قطر به برگزاری رزمایش‌های مشترک با ایران» سخن گفت    اینجا لیکن تنها دو نفر از افسران رده پائین این کشور از یکی از ناوهای سپاه پاسداران دیدن کردند و همانطور که رئیس هیات قطری  در ویدئو  زیر می گوید ، این مانور را در تلویزیون تما شا کرده است !

سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد  در پرونده اتمی یکی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی است که ضمن ادعای برقراری امنیت در خلیج فارس می گوید « حضور دوستان ما در بخشی از این رزمایش به آنها نشان می‌دهد که چگونه ایران می‌تواند از این ظرفیت در جهت ثبات و امنیت منطقه استفاده کند» اینجا .

عملیات نظامی در خلیج فازس کلا به سپاه پاسداران سپرده شده  و نیروهای ارتش دارای نقشی در این میان نیستند اینجا .

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

Comments are closed.