Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > خبر اول > نامزد دستچین شده هوگو چاوزبرای ریاست جمهوری ونزوئلا در انتخابات به سبک جمهوری اسلامی برنده شد
انتخابات ونزوئلا

نامزد دستچین شده هوگو چاوزبرای ریاست جمهوری ونزوئلا در انتخابات به سبک جمهوری اسلامی برنده شد

۲۶ فروردین ۱۳۹۲

کمیسیون انتخابات ونزوئلا اعلام کرد که نیکولاس مادورو در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شده است.

به گزارش رویترز، کمیسیون انتخابات ونزوئلا گفته است که نیکولاس مادورو ۵۰٫۷۶ درصد آرا را کسب کرده است. انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا برای انتخاب جانشین هوگو چاوز رییس جمهوری این کشور که به علت سرطان در گذشت، روز یکشنبه ۱۴ آوریل برگزار شد.

خورخه رودریگز، رییس ستاد انتخاباتی نیکولاس مادورو نیز پیشتر به تجمع‌کنندگان در مقابل کاخ ریاست جمهوری گفت نیکولاس مادورو پیروز انتخابات شده است.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش داده است که انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون در ونزوئلا، چهار ساعت و نیم پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری با مقامات بلندپایه نظامی این کشور دیدار کرده است.

به گزارش رویترز، تا روز جمعه نیکولاس مادورو، معاون هوگو چاوز و ‌رییس جمهور موقت ونزوئلا در نظرسنجی‌ها از رقیب خود انریکه کاپریلس جلوتر بود. اما در برخی از نظرسنجی ها در روز شنبه از اختلاف بین دو رقیب کاسته شده بود.

هوگو چاوز در روز ۱۵ اسفندماه بر اثر ابتلا به سرطان در گذشت و معاون وی نیکولاس مادورو به عنوان رییس جمهور موقت سوگند یاد کرد.

به گزارش رویترز بیش از ۱۷۰ ناظر بین المللی که بیشتر آنها از احزاب چپگرای آمریکای لاتین بودند براین انتخابات نظارت کردند. در این انتخابات نزدیک به ۱۹ میلیون نفر واجد شرایط رای دادند بودند.

حوزه های اخذ رای ساعت ۶ بعداز ظهر یکشنبه بسته شدند.

نیکولاس مادورو روز جمعه به عنوان رییس جمهوری جدید ونزوئلا سوگند یاد خواهد کرد و تا سال ۲۰۱۹ رییس جمهور این کشور خواهد بود.

نیکولاس مادورو، از فعالان کارگری و پیشتر راننده اتوبوس بود. وی در دوران ریاست جمهوری هوگو چاوز به وزارت خارجه و سپس معاونت وی منصوب شد.

وی که پیش از فوت هوگو چاوز از سوی او به عنوان رییس جمهور موقت انتخاب شده بود، متعهد شده است سیاست‌های نفتی ونزوئلا را که منجر به کاهش فقر در این کشور از ۵۰ درصد به ۳۰ درصد شده است دنبال کند.

گزارش صدا و سیما از نتیجه انتخابات ونزوئلا

انریکه کاپریلس ۴۰ ساله، فرمانداری ایالت میراندای ونزوئلا را بر عهده دارد. وی در جریان انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری ونزوئلا که مهرماه ۱۳۹۱ برگزار شد اگرچه با کسب ۴۴ درصد آرا به نسبت کاندیداهای پیشین اپوزیسیون، بیشترین آرا را به دست آورد ولی نتوانست بر هوگو چاوز غلبه کند.

انریکه کاپریلس طرفدار الگوی اقتصادی برزیل است. این الگو ترکیبی از سیاست های اقتصادی بازار آزاد و سرمایه گذاری اساسی دولت برای کمک به اقشار کم‌درآمد و فقرا است.

 

 
کلیدواژه ها: , , , , , , ,

Comments are closed.