Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > جنجال ناشی از انتشار نوار گفتگوی تلفنی مهدی هاشمی با نیک آهنگ کوثر
artcile
لو رفتن گفتگوی مهدی هاشمی با نیک آهنگ کوثر

جنجال ناشی از انتشار نوار گفتگوی تلفنی مهدی هاشمی با نیک آهنگ کوثر

۲۲ آذر ۱۳۹۱

شنبه ۷ دسامبر ۲۰۱۲؛ فردی با عنوان کاربری «فریدم مسنجر» یک فایل صوتی را  روی یوتیوب منتشر می کند که ظاهرا   مکالمه‌ای است تلفنی ضبط شده ، بین مهدی هاشمی و کاریکاتوریست و ناشر سایت خودنویس  نیک آهنگ کوثر مقیم کانادا   .

نواری که منتشر شد را  بشنوید

Full-Hashemi

اینگونه که معلوم است ، مکالمه در سال  ۱۳۸۹ و زمانی صورت گرفته که مهدی هاشمی هنوز به ایران باز نگشته بوده ود لندن زندگی می کرده است . در این نوار سخنانی  رد و بدل می‌شود که به طور صریح به برخی از اشخاص و وقایع نظر دارد.

سیمای مهدی هاشمی در این مکالمه، سیمای یک مخالف است و شخصیت نیک آهنگ ،  خبرنگاری است  که می‌خواهد تحلیلی را از طرف مقابل بشنود . نیک آهنگ در این نوار به مهدی هاشمی می گوید « با تذکر این نکته که  «قرار نیست خبر شود»  . منشر کننده گفتگو ،  مدعی است که ۱۸ فایل صوتی دیگر هم دارد که به زودی آن‌ها را منتشر خواهد کرد.

مهدی هاشمی پس از بازگشت به ایران بازداشت شد و چند روزی از زندان به بیمارستان اعزام شد

اما این فایل تبدیل به «خبر» می‌شود. ابتدا موضوع توسط باشگاه خبرنگاران مورد بررسی قرار گرفت و بعد از آن سایر سایت‌ها و رسانه‌ها به آن می پردازند. بعد  از انتشار خبرروی شبکه های اجتماهی ، انتقادهای زیادی علیه نیک آهنگ کوثر مطرح می شود و همزمان با بلند شدن سر و صدای آن ،  محسن هاشمی برادر مهدی  و وکیل مهدی هاشمی، علیزاده طباطبایی، اعلام کردند که این فایل صوتی جعلی است اینجا .

 

علاوه بر مهدی ، خواهر او فائزه هاشمی رفسنجانی هم زندانی است و دوران محکویت خود را می گذراتد

اما این فایل چگونه منتشر شده است؟ روایت مکالمه کننده، یعنی نیک آهنگ کوثر این است که در دعوای حقوقی بین بوذری و مهدی هاشمی در کانادا که به فعالیت‌های اقتصادی مربوط می‌شده است؛ او به عنوان مطلع احضار می‌شود و از آنجایی‌که در تحقیقات از او خواسته می‌شود «میزان ارتباط و سطح مکالمات با مهدی هاشمی و یکی از نزدیکان‌شان» را فاش کند، او نیز تمام شواهد ارتباط خود، از جمله این  فایل صوتی. را تحویل دادگاه می‌دهد.

وی می نویسد « ه دلیل رد مواردی از سوی آقای مهدی هاشمی که در شهادت‌نامه‌ام ذکر کرده بودم، موظف به بازگشایی میزان ارتباط و سطح مکالمات با ایشان و یکی از نزدیکان‌شان بودم. جواب‌ها را در شهادت‌نامه‌ای که همراه مدارک به وکلا و دادگاه تقدیم کردم موجود است» اینجا

مصاحبه جهانشاه جاوید ناشر سایت ایرانیان دات کام با نیک آهنگ کوثر در واشنگتن

آخرین خبر مهمی که تا پایان روز چهارشنبه ۲۲ آذر منتشر شده ، سخنان پرویز سروری قائم مقام جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با خبرگزاری مهر است ، که این نوار را دستاویز تسویه حساب با هاشمی رفسنجانی کرده و می گوید :

هاشمی رفسنجانی پدر مهدی و فائزه چیزی به روی خود نمی آورد و سرگرم رتق و فتق امور مجمع تشخیص مصلحت نظام است

« این فایل صوتی نشان می دهد که دستگاه امنیتی و اطلاعاتی کشور باید شاخک های اطلاعاتی خود را حساس تر کنند و دست های پشت پرده و افراد مرتبط با این موضوع را شناسایی نمایند و اجازه ندهند که عده ای با استفاده از قدرت و ثروت دست به اقدامات اینچنینی بزنند. در صورتی که صحت این فایل صوتی اثبات شود که ظواهر امر نیز نشان می دهد که خیلی نمی شود درباره این نوار تردید کرد، وظیفه و جایگاه آقای هاشمی بسیار حساس خواهد بود.» اینجا 

ویدئو بازداشت  به مهدی هاشمی در لنزایران را در   اینجا  ببینید

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,
  1. سام says:

    اشتباه در آوردید، اولین بار کاربری با نام خط رهبری دو فایل صوتی روی ساند کلود منتشر کرد که بعد من فایل رو تبدیل به ویدئو کردم روی یوتیوب گذاشتم لینک کردم بالاترین.

  2. mahjo says:

    کاملا مشخصه که کوثر داره از زیر زبونش حرف میکشه. برای کی…?