Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > پیری و… رکوردشکنی!
artcile
احمد احرار- پیری

پیری و… رکوردشکنی!

۱۴ آبان ۱۳۹۱

دربارۀ پیری، و این که باید تسلیم آن شد یا به جنگش طلبید، عقاید مختلف است. نمونه‌اش را در آثار و اشعار فارسی فراوان داریم. از «پیر نگردد جوان به غازه و زیور» قاآنی، و «پیر، بُرنا کجا شود به خضاب» قطران گرفته تا فتوای شاعرانۀ ذبیحی یزدی که: «پیر صدساله هم به مذهب من ـ عاشقی گر کند، جوان باشد».

یافتن نمونه‌هایی از نوع اول مشکل نیست. به اطراف خودتان که نگاه کنید نمونه‌های بسیاری از زن و مرد خواهید یافت. زنان و مردانی که پند حافظ را پذیرفته و عشق و مستی را به جوانان وانهاده‌اند:

چون پیر شدی حافظ، از میکده بیرون شو

رندی و نظربازی در عهد شباب اولی

اما در زیر همین گنبد کبود، هستند موی‌سپیدانی که تن به تسلیم نمی‌دهند. برای پیدا کردن آن نمونه‌های کمیاب باید به دوردست‌ها نگاه کنید. مثلا به چین و هند.

از قسمت زنانه بیاغازیم:

Zhu Shumei زن هفتاد و شش‌سالۀ چینی «مامی بسکت» لقب گرفته است. از این مادربزرگ بسکتبالیست هم اکنون یک ویدیو روی اینترنت است که او را در حال تکاپو برای رسیدن به تیر و سپس پریدن به هوا و جای دادن توپ در حلقه نشان می‌دهد. هرکس ببیند دهانش از تعجب باز می‌ماند. مادربزرگ، حتی از بلندی قد که لازمۀ این ورزش است برخوردار نیست. طول قدش به یک‌متر و نیم نمی‌رسد. به‌علاوه، هرگز بازیکن حرفه‌ای نبوده است. تا ۵۴سالگی، وقتی شوهرش او را ترک گفت و با دختر معلولش تنها گذاشت از بسکتبال چیزی نمی‌دانست. درآمدش هم از ماهی پنجاه یورو تجاوز نمی‌کرد. مجبور شد کاری دست و پا کند. در یک ورزشگاه به‌خدمت گرفته شد و سر و کارش با ورزش و ورزشکاران افتاد. بسکتبال چنان مجذوبش کرد که هیچ فرصتی را برای وارد شدن به زمین و شرکت در تمرین‌ها از دست نمی‌داد. جوان‌ها که چنین دیدند دور او را گرفتند و کمکش کردند تا رفته‌رفته به یک بازیکن چابکدست تبدیل شد. اکنون این «مامی‌بسکت» علاوه بر این که در ۷۶سالگی یک چهرۀ سرشناس و در زمرۀ رکوردداران جهانی است، مستمری قابل ملاحظه‌ای نیز دریافت می‌کند.

پیرانه‌سر به عشق جوانی چنان شدم

کاندر جهان، فسانۀ پیر و جوان شدم

برویم به قسمت مردانه.

Ramjit Raghav یک بار دیگر پدر شد. در چه سنّی؟ در ۹۶سالگی!

این پیرمرد هندی (کلمۀ پیر در اینجا معنی ضبط‌شده در فرهنگ لغات را نمی‌دهد) و همسر پنجاه و چهارساله‌اش که در دهکده‌ای نزدیک دهلی نو زندگی می‌کنند دو سال پیش نیز صاحب فرزندی شدند. به‌همین جهت وقتی «رامجیت» عیال مربوطه را به زایشگاه رساند و خود را پدر بچه معرفی کرد، پزشکان و کارکنان زایشگاه متعجب نشدند.

رامجیت ۹۶ساله و شاکانتالای ۵۴ساله اکنون دارای دو دخترند. رامجیت آرزو دارد آنقدر زنده باشد تا عروسی دخترها را هم ببیند. او می‌گوید «من همۀ عمرم یک کشاورز بوده‌ام ولی دلم می‌خواهد فرزندانم به مناصب عالی دولتی برسند».

دربارۀ این که چرا زن و شوهر بیست و دو سال منتظر شدند تا فرزند اولشان را به‌دنیا بیاورند، رامجیت آن را میوۀ تصادف نمی‌داند و می‌گوید خواست خودمان بود زیرا از روزی که ازدواج کردیم تا به‌امروز، چیزی در روابط زناشویی ما فرق نکرده است. من شبی سه یا چهار بار وظیفۀ شوهری را به‌جای می‌آورم!

این هم پاسخی به استاد سخن، سعدی که فرمود «زنی را تیری در پهلو نشیند به که پیری» و در تأیید سخن فرخی سیستانی:

گرچه بسیار بماند به‌نیام اندر، تیغ

نشود کُند و نگردد هنر تیغ، نهان

 
کلیدواژه ها: , , ,
  1. محمد جواد حاجی اقازاده says:

    استاد صدالدین الهی بواقع حق مطلب را ادا کردند و چیزی برای اظهار نظر من نمیماند. حال دیگران چه میگویند و چه نظر میدهند .

  2. محمد جواد حاجی اقازاده says:

    با عرض معذرت نام استاد احمد احرار را اشتباها استاد صدرالدین الهی نوشتم که عذر حواهی میتمایم