Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > گفتگوی دکتر ماشا الله آجودانی و ویژه نامه شرق به مناسبت سالگرد مشروطیت
سالگرد انقلاب مشروطه ، ماشا لله آجودانی و شرق

گفتگوی دکتر ماشا الله آجودانی و ویژه نامه شرق به مناسبت سالگرد مشروطیت

۱۴ مرداد ۱۳۹۱

نشریه اصلاح طلب شرق در ویژه نامه ای که به مناسبت سالگرد صدور فرمان مشروطیت   با همت فرهیختگان ایرانی از جمله مجید تفرشی مورخ و پژوهشگر ارزنده منتشر کرده ، جنبه های گوناگون این رویداد مهم را با عنوان « انقلاب ناتمام »  بررسی کرده است[پیوند به ویژه نامه به صورت پی.دی.اف ]  . دکتر ماشا الله آجودانی مورخ و تارخ نویس دیگری است که در گفتگو با تلویزیون صدای امریکا از نقش انقلاب مشروطه در ادبیات ایران سخن می گوید .


 

فرمان مشروطیت مظفرالدینشاه

اصل فرمان را به صورت پی.دی.اف اینجا ملاحظه کنید

مجید تفرشی-در طول ۱۰۶ سالی که از صدور فرمان مشروطیت سپری شده، بسیاری از ناتمامی یا به ثمر رسیدن مشروطیت سخن گفته‌اند. از یک نظر، با بررسی جوانب مختلف، می‌توان مشروطیت را یک انقلاب پربار به شمار آورد. ولی از دیدگاهی دیگر نیز می‌توان گفت که این انقلاب آن طور که کوشندگان آن در ابتدا آرزو داشتند کاملا به اهداف خود دست نیافت.این هر دو دیدگاه از جهاتی درست‌اند و برخلاف ظاهر، مغایرتی نیز با هم نداشته و در واقع مکمل یکدیگر برای رسیدن به یک نگاه همه‌جانبه از نخستین انقلاب ایران در قرن بیستم هستند. با توجه به کثرت مطالب منتشرشده درباره مشروطیت، فکر تهیه و انتشار یک مجموعه دیگر، امری سهل و ممتنع به نظر می‌رسد. سهل از آن نظر که موضوعات و ابعاد ناگفته بسیاری در این موضوع وجود دارند که با بهره بردن از منابع گسترده منتشرنشده یا کمتر موردتوجه واقع‌شده می‌توان به آنها پرداخت.

انقلاب مشروطیت

ممتنع از آن جهت که انجام پژوهش‌های نوین در این موضوع که دارای اطلاعات جدید یا تحلیل‌های متفاوت باشند کار ساده‌ای نیست و امکان افتادن به ورطه رونویسی یا بازیافت بی‌حاصل کارهای دیگران نیز کم نیست. مشکل دیگر در بررسی مشروطیت این است که ابعاد مختلف این ماجرا، به نوعی در زندگی امروز در جریان است و

با گذشت بیش از یک سده از مشروطیت، هنوز به نظر می‌رسد که سخن گفتن بدون نگرانی از سوءتعبیرهای رایج در برخی مقولات مرتبط با مشروطیت، اگر هم مقدور باشد، چندان میسر نیست

پرداختن به برخی از این سوژه‌ها، با هر نگاه و از هر منظری، می‌تواند تعابیر و شبهاتی را درباره استفاده ابزاری از موضوع مشروطیت برای اثبات دیدگاه‌های کنونی صاحبان مقالات یا دیدگاه‌های مورد حمایت آنان ایجاد کند. با گذشت بیش از یک سده از مشروطیت، هنوز به نظر می‌رسد که سخن گفتن بدون نگرانی از سوءتعبیرهای رایج در برخی مقولات مرتبط با مشروطیت، اگر هم مقدور باشد، چندان میسر نیست. در تدارک این مجموعه تلاش شده تا ترکیبی از تاریخ‌نگاران و نویسندگان شناخته‌شده‌تر، در کنار نویسندگان جوان فاضل و آینده‌دار تاریخ‌پژوه به ارایه پژوهش‌های تاریخی خود بپردازند. حضور استادان ارجمندی چون سیروس سعدوندیان و جمشید کیانفر در کنار همکاران جوان‌تر آنان نویدبخش تداوم تحقیقات جدی تاریخ مشروطیت است. بی‌تردید این مجموعه، کاستی‌های بسیاری دارد. فراهم آوردن مقالات در همه موضوعات مهم از نویسندگان شایسته، در فرصتی کوتاه و در حجم محدود تعیین‌شده، امری ناممکن است.

چه دوستدار مشروطیت باشیم و چه دشمن آن، باید پذیرفت که این انقلاب در ۱۰۶ سال اخیر در همه ابعاد زندگی ایران و ایرانیان تحولی جدی ایجاد کرده و این تحول قابل تحسین و غیرقابل انکار است. این انقلاب به همه اهداف خود نرسید و بعضا مشروطه‌خواهان را از عمل خود پشیمان کرد. ولی به گمان بسیاری، گام‌های برداشته‌شده مشروطه، به مراتب فراتر از گام‌های به عقب برگشته آن بوده است. این سرشت همه دگرگونی‌های سریع و ناگهانی در جهان است؛ تحولاتی با انگیزه‌های پاک، پرهزینه و دارای تبعاتی گوناگون در جهات مختلف که برخی را راضی و عده‌ای را سرخورده می‌کند. امید است که انتشار این مجموعه مقالات، گامی متفاوت ولو کوچک در شناخت زوایای ناشناخته انقلاب مشروطیت ایران و معرفی منابع مطالعاتی مربوط به این رویداد مهم تاریخی و اولین انقلاب بزرگ ایرانیان در نخستین دهه قرن بیستم باشد.  ضمیمه مفصل نشریه شرق را در اینجا بخوانید .

 

  1. عنايت جه انشأها says:

    مطالب مقاله خیلى کلى ونا تمام میبا شد.