Home
translation
رفراندوم در کردستان

رفراندوم در کردستان عراق

translation
Donatation

از یکسال پیش که خواندنیها را به خانه شما آوردیم تلاش کردیم این پنجره را با امکانات شخصی سرپا نگه داریم اما امروز ادامه کار ما بستگی به یاری شما دارد . به آشنایایتان توصیه کنید به ما آگهی بدهند و اگر توانائی دارید با هدیه ای مختصر ما را در ادامه انتشار خواندنیها یاری دهید ، خواندنیها متعلق به شما است .

newsletter

اگر مایل هستید ازانتشار خبرهای مهم و مطالب جدید خواندنیها آگاه شوید آدرس ای-میل خود را در گزینه زیر وارد کنید تا بلافاصله پس از انتشار به شما اطلاع داده شود

   
translation
   
khaandaniha|خواندنیها > ویژه خواندنیها > غوغایی بزرگ بر سر عضوی کوچک!
artcile
جنجال ختنه در آلمان

غوغایی بزرگ بر سر عضوی کوچک!

۲۵ تیر ۱۳۹۱

هفتۀ گذشته، درست در همان روز که ملکۀ الیزابت در «بلفاست» دست مارتین مک‌گینس را فشرد [اینجا] و این دیدار به‌عنوان پایانی خوش بر یک جنگ ناخوشایند مذهبی بین انگلستان و ایرلند شمالی جشن گرفته شد، در آلمان حکم صادره از سوی یک دادگاه، آتش یک جدال مذهبی ـ سیاسی را برافروخت.

ختنه دستجمعی رایگان در ایالت سمنگان افغانستان به مناسبت ماه رمضان

دادگاه «کلن» بر اساس شکایت یک خانوادۀ مسلمان از پزشکی که پسرشان را ختنه کرده بود، با صدور حکمی عمل ختنه کردن را از بیخ و بن غیرقانونی شمرد! [اینجا]

شاکیان مسلمان البته انتظار صدور چنین حکمی نداشتند و فقط از پزشک به دادگاه شکایت برده بودند. پزشکی که پسرشان را به‌طرزی ناشیانه مختون و به‌سختی مجروح ساخته بود. پسر را بر اثر ادامۀ خونریزی به اورژانس می‌برند و کار به بستری شدن در بیمارستان می‌کشد و شکایت از پزشک به دادگاه. اما دادگاه قضیه را به‌جای آن که در محدودۀ پزشکی بررسی کند در سطحی فراتر مورد توجه قرار داده و چنین حکم داده است که عمل ختنه کردن (یا به‌اصطلاح خودمان: سنّت) از اساس، کاری است خلاف قانون، زیرا نه فقط نقص عضو محسوب می‌شود بلکه حقوق فردی را هم نقض می‌کند. [اینجا]

در رأی دادگاه آمده است که افراد بشر حق دارند وقتی به سن بلوغ رسیدند، مذهب خود را آزادانه اختیار کنند. اگر دلشان خواست به مذهب پدری باقی بمانند والاّ به دین و آیینی دیگر بگروند. حال آن که ختنه کردن با این حق بنیادین مغایرت دارد.

یهودی و مسلمان، ختنه کردن (Circumcision) را تکلیف شرعی می‌دانند. یهودیان در این مورد از مسلمانان متعصب‌ترند زیرا برخلاف مسلمانان که زمان مشخّصی برای مختون ساختن اولاد ذکور قائل نیستند و گاه، این عمل را به هفت، هشت‌سالگی موکول می‌کنند یهودیان معتقدند که «سنت» باید در هشتمین روز تولد انجام شود.
به هر تقدیر، یهودیان بودند که در اعتراض به حکم دادگاه «کلن» بر مسلمانان سبقت گرفتند. شورای یهودیان آلمان، با صدور بیانیه‌ای رأی صادره را «مداخلۀ نامربوط و بی‌سابقه در امور شرعی» نامید و شدیداً محکوم کرد. [اینجا ]و [اینجا]
مسلمانان هم البته در این مورد با یهودیان اتفاق نظر دارند و متفقاً ابطال رأی دادگاه را از شورای نگهبان قانون اساسی درخواست خواهند کرد، حال آن که گروهی از پزشکان و البته پیروان سایر ادیان با آن موافقند.

صحبت از نقص عضو بر اثر Circumcision شد، خاطره‌ای از دکتر بهرام متین به‌یادم آمد.

این پزشک ایرانی‌تبار که نزدیک به نیم قرن است در فرانسه طبابت می‌کند به‌ شوخ‌طبعی شهرت دارد. سالها پیش، وقتی قصد داشت در بیمارستانی از طبقۀ همکف به طبقۀ بالاتر برود آسانسوری را گرفت که مخصوص حمل بیماران علیل و ناقص‌العضو است. مأمور حمل این گونه بیماران که در فرانسه (Mutilé) خوانده می‌شوند به وی اعتراض کرد. دکتر متین در جواب گفت «من هم موتیله هستم، می‌خواهی نشانت بدهم»!

و اما یک حکایت دیگر:
فلسفۀ ویترین‌آرایی را می‌دانید که عبارت است از ارائۀ نمونه‌های کالا در ویترین مغازه برای جلب مشتری.

مردی در خیابان می‌گذشت. ویترین مغازه‌ای که یک ساعت بزرگ در آن قرار داشت توجهش را جلب کرد. وارد مغازه شد و پرسید: آقا، شما ساعت تعمیر می‌کنید؟
جواب منفی شنید.
ـ ساعت می‌فروشید؟
ـ نه!
ـ ساعت معاوضه می‌کنید؟
ـ نه!
ـ در کار صادرات و واردات ساعت هستید؟
ـ نه!
ـ کارخانۀ ساعت‌سازی دارید؟
ـ نه!
ـ پس این ساعت را چرا پشت ویترین گذاشته‌اید؟
ـ ما ختنه می‌کنیم؛ می‌خواستید چی پشت ویترین بگذاریم؟!

 
کلیدواژه ها: , , , , , ,
  1. منتقم says:

    با احترام. خاندان منفور و کثیف پهلوی را که استاد اعظم لز شکنجه توسط معدوم نصیری و عنصر کثیف ساواکی ثابتی است مطرح نفرمایید که ننگی از این بالاتر نیست

  2. رضا بازوند says:

    سلام. یادمه تو یکی از برنامه های رادیوئی رژیم در سال ۱۳۸۲ موضوع بهانه گیری شوهرها در منزل و بگومگو با همسر بود. خانمی از رشت تلفن کرد و با اون لهجه دوست داشتنی گیلکی گفت : “والله براجان این آقایون از صبح بیرون منزلن اصلا خبر از داخل و گرفتاری زن ها ندارن وقتی هم میان خونه (یه چیز کوچولو) رو بزرگ میکنن و میفتن به جون خانوما!!!!! خب تقصیر خانوم چیه که باید الم شنگه آقا رو تحمل بکنه؟ این حرف سالها شده بود مزه ریختن سایرین در شهرهای گیلان.
    حالا دوباره نوبت همون چیز کوچولو شده و اظهار نظر من. راستشو بخواهید من هم پسر دارم و متاسفانه اون چیز کوچولوشو در سه سالگی دادم کوتاه تر کردن و حالا مثل سگ پشیمونم. مدونین چرا؟ واسه اینکه حالا دارم درباره اسلام و دین و این حرفها و اعتقادات کمی مطالعه میکنم. بقولی ، وقتی خداوند که خالق ما هست اون چیز کوچولو رو خودش واسه پسرا نصب کرده خب لابد مصلحتی هم داشته حالا کو حد ما آدما که هم ادعای بی نقص بودن کارهای خدا رو داریم هم ازش ایراد میگیریم و داده اش را قطع میکنیم!!!!!!آخه واسه چی؟ الا که باید گفت لابد خدا مرتکب خطا شده و حالا مخلوق اون خطا رو اصلاح میکنه. من که از این جنایت در حق اولاد پسرم واقعا مثل سگ پشیمونم و وصیت کردم اون اینکارو با پسرش نکنه. در خاتمه راستی خود حضرت محمد و علی و الباقی که همگی در سنین ۳۰ به بالا اسلام و الله رو شناختن قبول زحمت کرده و اون کوچولو را دادند به تیغ سلاخ؟؟ راستی اون موقع ها با چی میبریدن و چطوری؟ حضرت محمد از درد غش نکرد؟ یا اونکه الا خودش نبرید و تا دم آخر دودستی محافظتش کرد؟؟ اینها را باید این آخوندها توضیح بدهند. درصورت امکان یک استفتاء به محضر رهبر مسلمانان جهان حضرت امام خامنه ای رهب معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوای جمهوری اسلامی و ولایت مطلقه فقیه و…..بفرمائید متشکر میشویم.